Работи за кои премногу се грижиме во животот, а веројатно не би требало

Сподели со своите пријатели

Грижата е чувство со кое повеќето луѓе се соочуваат секојдневно, без разлика на возраста, полот и местото каде што живееме.

Loading...

Една од лекциите што ги учиме цел живот е како да се справиме со грижите и како да ги надминеме.

Честопати се грижиме многу повеќе од потребното, дури и за работи кои се целосно надвор од нашето влијание и контрола.

Постојат пет работи за кои повеќето луѓе се грижат, без разлика што прават или каде се.

 

 

Грижи за работата

Ако често сте загрижени за работата, сигурно не сте сами во тоа. Сите ние се грижиме за различни аспекти од нашата кариера: добивање работа, одење на работа што не ја сакаме, грижа за тоа дали сме доволно добри за работата што ја работиме, рокови, колеги на работа и односи со нив…

Loading...

Грижата за работата е најмногу слична со грижата за училиштето, бидејќи предизвикува исти стравови, само овие две грижи не мачат во различни периоди од животот.

Тажното е што поголемиот дел од животот го поминуваме на работа, а сепак толку многу се грижиме за тоа.

Во повеќето сфери од животот работата е неопходна за животот. На крајот на краиштата ни требаат пари за да имаме добар животен стандард, затоа е сосема нормално и смислено да се помириме со некои работи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Самсунг повторно е на прво место според бројот на продадени телефони

Се прашувате зошто ни е толку тешко?

Важно е да не навлегуваме во премногу детали и да запомниме дека даваме услуги на компанијата во која работиме и дека сме платени за тоа.

Ако сте загрижени дека не сте „доволно добри“, имајте на ум дека сте вработени со причина.

Сè што правите на работа е и можност да ги подобрите вашите вештини и начин на размислување, затоа обидете се на вашата работа да гледате како на можност за учење, а не како на нешто за кое сте приврзани.

 

Loading...

 

Грижете се за тоа што мислат другите

Друга од најголемите грижи што ги мачи повеќето луѓе е што мислат другите. Без разлика дали се работи за вашите родители, партнер, соработници, соседи или дури и луѓе што не ги познавате, грижата за тоа што мислат другите за вас може да направи да се чувствувате многу непријатно.

Што е уште полошо, може да ве спречи да го правите она што навистина сакате да го правите со вашето време.

Многумина од нас поминуваат години гледајќи што сакаат другите, додека занемаруваат што ни е важно и што сакаме да правиме.

На крајот, сфаќаме дека губиме време грижејќи се за нешто што навистина не е толку важно, важно е само да не е доцна.

Значи, првото нешто што треба да го научиме е дека она што другите го мислат за нас не е наша работа. Проблемот е што ние тежнееме да ги цениме туѓите мислења повеќе од нашето.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој од овие мажи ви е најпривлечен? Психолошки тест кој ќе ви открие огромна тајна! (ВИДЕО)

Со текот на времето, ова нѐ држи во границите на безбедно однесување, особено кога станува збор за работи кои всушност се тотално ирелевантни.

Loading...

Иако е важно да ги слушате луѓето и да постапувате во согласност со нормите на пристојност и закон, само вие имате контрола врз вашиот живот.

Слушањето на негативните мислења на луѓето за вас може да направи некои неважни ситници пореални, што само предизвикува поголема несигурност и „влечење на кочниците“ во животот.

 

 

Грижа за минатото и/или иднината

Друга работа за која луѓето непотребно се грижат е минатото, но и иднината.

Loading...

Сите ние имаме барем една работа од минатото што посакуваме да се вратиме во тоа време и да ја промениме. Сепак, треба да се прифати дека не можеме да го промениме минатото и дека грижата за нешто што поминало е всушност само губење енергија и нерви.

Од друга страна, природно е луѓето да бидат донекаде загрижени за својата иднина, но многу често како и да се грижиме за неа, не изгледа како што сме замислиле.

Во ред е да бидете внимателни и да имате планови, но не е паметно да се оптоварувате со иднината, заборавајќи дека живееме сега и овде.

 

Loading...

 

Грижа за стареењето

Свеста дека старееме не е пријатна за многумина, но е неминовност со која сите се соочуваме.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Знаци кои укажуваат дека вашето куче е осамено

Разбирливо е да се чувствувате полошо поради стареењето, но мора да имате на ум дека ништо не можете да направите за тоа.

Сакале или не, загрижувачки или не, стареењето е нешто што никогаш нема да остане незабележано. Кога ќе размислите за тоа, грижата за нешто на што не можеме да влијаеме не ни носи ништо – напротив.

Наместо да се грижите за стареењето, прифатете ја вашата возраст и научете да уживате во неа.

Loading...

 

 

Грижа за трошоците

Филмовите и книгите нè учат дека единственото нешто во животот што нè очекува е смртта, но во реалноста тоа често го забораваме, притиснати од секојдневните обврски и грижи.

Една од работите за кои секогаш се грижиме се трошоците и сметките.

Навистина, лесно е да се каже дека не се грижите за сметките и потешко е да ги спроведете во пракса.

Loading...

Сите знаат дека не е добра идеја да трошите „како утре да не постои“, но престанете да се плашите од вашите сметки, бидејќи им дозволувате да го контролираат вашиот живот.

Ослободете се од безначајните животни трошоци, особено ако „врзувате крај со крај“, а од друга страна, искористете ги понудите кои ви дозволуваат да не се грижите за сметките и трошоците.

Сигурно ги има, но многу луѓе ретко им обрнуваат внимание.