Работи што не би требало да ги правите ако одите во Амстердам

Сподели со своите пријатели

Амстердам има репутација на град „каде што се е дозволено“. Но, како и секаде, постојат некои правила што треба да ги имате на ум кога ќе ја посетите холандската престолнина.

Loading...

Меѓу 19 милиони луѓе кои го посетуваат Амстердам секоја година, приближно 100 проценти од нив случајно прават „промашување“.

Овие работи не би требало да ги правите во Амстердам!

 

 

Не фотографирајте излози со девојки

Една од најпопуларните населби во Амстердам е Де Вален, озлогласениот кварт на црвени фенери.

Како најстарата област во градот, таа е полна со историска архитектура, живописни канали и калдрмани улици.

Loading...

Но, тоа не е она што привлекува орди туристи. Тие се тука за да погледнат над 300 салони на жени кои практикуваат вековен занает и се изложени како стока на пазар.

Гледајте, но не ги фотографирајте девојките што работат таму. Тоа е строго забрането. Ако ве фатат работите би можеле да станат незгодни.

 

 

Не мешајте обични кафулиња со кофи шопови

Амстердам е познат по своите кафулиња, но не ги мешајте со кофи шоповите.

Ако сакате капучино, пронајдете кафуле на тротоарите по примерот на оние во остатокот од светот.

А за тие што не знаат, во овие специфични угостителски објекти се толерира канабис, хашиш и други опојни средства. Тие не продаваат алкохол, а некои имаат храна на менито.

Loading...

Во градот има околу 200 такви кофи шопови и иако не смеат да се рекламираат, не е тешко да се идентификува и лоцира едно.

Само побарајте ја зелената и белата налепница во прозорецот. Имајте на ум дека билките овде може да бидат посилни отколку што сте навикнати, затоа полека правете ги работите.

 

 

Не палете цигара во кафуле

Некои посетители се изненадени кога откриваат дека иако можете легално да пушите џоинт во кафуле во Амстердам, не можете да пушите цигара на јавни затворени простори овде. Трева, да, но не и тутун.

Не прифаќајте колачиња од странци

Исто како и во другите светски метрополи, уличните измами цветаат во Амстердам, или барем обидите за измами. Ќе го препознаете кога пријателски странец ќе ви понуди примамливо колаче.

Ќе бидете маѓепсани од убава Холанѓанка, слатко момче или убава баба, само колку да помислите дека тоа е едноставно холандско гостопримство.

Loading...

Сепак, печеното задоволство содржи некои незгодни состојки и додека сте во зашеметена состојба, вашите вредни работи ќе бидат украдени.

Слични измами како оваа се случуваат насекаде низ светот, но оваа е специјалитет од Амстердам на кој треба да внимавате.

Само следете ги советите на мама и не прифаќајте ништо од странци.

 

 

Loading...

Не возете автомобил

Компактниот Амстердам е рај за пешаци или велосипедисти. Можете да стигнете речиси секаде каде што сакате да одите пеш или со велосипед, што е многу попријатно отколку да се заглавите зад воланот.

Ако треба да одите малку подалеку, јавниот превоз е ефикасен, а такси-возилата се многу.

Нема причина да изнајмите автомобил за да се движите по тесните улици на градот од 17 век, каде што паркирањето, гужвите и каналите само ќе ве збунат.

Плус, сите тие пешаци, велосипедисти и трамваи го прават возењето стресно.

 

Loading...