Работи кои мачките никако не можат да ги поднесат!

Сподели со своите пријатели

Мачките се миленичиња што понекогаш можат да изгледаат недостапни, но всушност се големи мази кои, исто како и луѓето, сакаат некои работи, а некои не.

За да бидете во најдобар можен однос со вашата мачка, треба да знаете што ја прави нервозна и што не може да издржи.

Loading...

Животни лекции кои можеме да ги научиме од мачките

Високи фреквенции

Мачките имаат подобар слух дури и од кучињата, па затоа не е изненадување што високите тонови им се непријатни. Звукот на аларм, мобилен телефон, звукот на фен за коса или правосмукалка може да ја направи мачката многу нервозна.

Ниски температури

Многу луѓе погрешно мислат дека крзното ја штити мачката од студот, но тоа не е точно затоа што крзното само го штити од екстремна топлина. Мачките сакаат температури од 20 Целзиусови степени и погоре, исто како и луѓето, и не можат да издржат студено.

Вода

Иако некои сопственици на мачки инсистираат на капење на мачката, таа всушност се чисти и не треба дополнително миење со сапун и вода. Мачките немаат голема толеранција за вода и се обидуваат да се држат настрана од тоа.

ДОБРЕДОЈДОВТЕ ВО ЗЕМЈАТА НА МАЧКИТЕ: Целиот остров е нивното царство (ВИДЕО)

Loading...

Кога пијат вода, тие обично претпочитаат само ладна и свежа. Ако мачката пие застоена вода, тоа би можело да добие инфекција на уринарниот тракт и потребно е да се менува водата во садот секој ден.

Изненадувања

Мачките не сакаат изненадувања затоа што многу се плашат од потенцијални закани, така што ќе го сфатат секое ненадејно појавување на некој предмет или личност како закана и ќе се обидат да се заштитат себеси.

Застоена храна

Исто како и водата, храната во чинијата треба да се менува секој ден. Ниту сувата ниту влажната храна за мачки не може да стои со денови и мачката едноставно ќе одбие да јаде таква храна.

Зошто древните Египќани им се восхитувале на мачките?

Нечистотија

Мачките се многу уредни животни и поминуваат скоро половина ден чистејќи се самите, па не е ни чудо што мразат нешто што е валкано. Ако сакате вашата мачка да биде среќна и задоволна, исчистете го нејзиниот зад за вода и јадење секој ден.

Одредени мириси

Мирисот на бензин е нешто што мачките не можат да го поднесат. Истото важи и за мирисот на кромид и оцет. Тие се исто така чувствителни на мирисот на ментол, нане и овошје како портокали.

Loading...

Непознати лица

Мачките не се пријателски расположени кон луѓето што не ги знаат. Тие сакаат да имаат контрола врз просторот во кој живеат, а непознатите лица ја кршат таа контрола. Експертите советуваат дека мачките први треба да им пристапуваат на луѓето, доколку не ги познаваат, а не обратно.

Можат ли мачките да бидат вегетаријанци?

Промена на рутината

Рутините се многу важни за мачките бидејќи се многу чувствителни на промена. Сопствениците треба да ја предупредат и подготват мачката за евентуални промени во животот за да го намалат стресот.

Loading...

Возење автомобил

За разлика од кучињата кои сакаат да возат автомобили, мачките создаваат непријатност затоа што тоа влијае на нивната рутина. Затоа се препорачува мачките во автомобилите да се возат во своите домови за да се чувствуваат како да не излегле од дома.

Балони

Мачките многу се плашат од надувување балони затоа што не знаат како да ги надвладеат. Балоните се големи и мачките ги перцепираат како опасност од која нема ефикасна заштита.

НАУЧНИЦИТЕ ОБЈАСНУВААТ: Зошто мачките се истегнуваат?

Loading...

Фотографирање

Доколку сакате да ја фотографирате вашата мачка во некое смешно издание, треба да знаете дека ќе ви биде тешко да го постигнете ова затоа што мачките мразат фотографирање, особено ако сопственикот ги облекува во некаква облека или ги уредува за таа цел.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *