Путин утре ќе ги анексира окупираните територии

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин во петок во Москва ќе се сретне со лидерите на окупираните територии.

Loading...

Според Дмитриј Песков, тогаш ќе бидат потпишани договори за присоединување на тие територии кон Руската Федерација.

– На маргините на оваа церемонија ќе се одржат средби со лидерите на ДПР, ЛПР, Херсон и Запорожје – рече Пескова.

Песков рече дека церемонијата на потпишување на договорот за пристапување на нови територии кон Русија ќе се одржи во Кремљ.

– Утре во 15 часот во Големата палата на Кремљ ќе се одржи церемонија на потпишување на договорот за влез на нови територии во Руската Федерација. На овој настан ќе има опширен говор на претседателот Путин – рече Песков.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Канада испраќа 15 милиони долари за деминирање на Украина

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.