Путин ги повика шефовите на дипломатиите на Ерменија и Азербејџан во Москва

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседателот Владимир Путин ги повика денеска во Москва министрите за надворешни работи на Азербејџан и Ерменија, на разговори за надминување на ситуацијата во Нагорно-Карабах, го пренесоа руските медиуми соопштението на Кремљ

Loading...

Тасс јавубва дека поканата, според Кремљ, уследи по разговорите меѓу лидерите на трите земји.

„По серијата телефонски разговори меѓу азербејџанскиот претседател Илхам Алиев и ерменскиот премиер Никола Пашинијан, рускиот претседател Владимир Путин повика на запирање на воените акции во конфликтот во Нагорно Карабах“, се наведува во соопштението на Кремљ.

Сашко Димевски


Leave a Reply