Путин: Евроазија е локомотива на глобалниот економски развој

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин оцени дека Евроазија е моторот на глобалниот економски развој, нагласувајќи дека таму се формираат мултилатерални механизми за соработка.

Loading...

Во своето поздравно обраќање до учесниците на 8. Меѓународен научен и стручен форум „Читањата на Примаков“, Путин истакна дека темата на средбата – „Трансформација на светскиот поредок: евроазиската димензија“ е навистина актуелна, пренесува РИА Новости.

Според Путин, како што јави Танјуг, во Евроазија се забрзуваат интегративните процеси и се формираат ефикасни механизми на мултилатерална соработка, кои играат клучна улога во формирањето на мултиполарен светски поредок заснован на принципите на еднаквост, меѓусебно почитување и ценење. на легитимните меѓусебни интереси.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лавров: Русија никогаш не одбила дијалог со Европа

„Задачата на руската надворешна политика е поврзана со целта да се постигне максимален национален развој на државата и процут на економијата, но и со концептуално позиционирање на Русија како бедем на заштита на нормалните традиционални вредности, етички, семејни, патриотски – бастион на културниот и верскиот плурализам. Има добра основа за такво нешто во Русија, а тоа е консолидација на целото руско општество и елити како одговор на невиден надворешен притисок“, изјави советникот на рускиот претседател за меѓународни прашања Јуриј Ушаков на форумот „Примаковски читања“.

Според Спутник, тој исто така нагласил дека подготвеноста на независните држави да ги бранат своите интереси не слабее, туку напротив зајакнува.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Песков: Лага е дека Путин му се заканувал на Џонсон

Русија, посочува Ушаков, ќе развива односи со земји кои го ценат нивниот суверенитет и кои сметаат дека соработката е поважна од конфронтацијата.

Заедно со тие земји, Русија ќе ги брани принципите на мултиполарен свет.

Во тој контекст, тој рече дека денес Русија ги активира врските со Иран и земјите од Блискиот Исток, Турција, арапскиот и муслиманскиот свет во целина, а за тоа говори и фактот што обемот на трговската размена со тие земји во 2020 г. достигна, а денес ја претекнува трговијата со Европа.

Loading...

Тој оцени и дека Русија не го добила своето место во европското семејство по распадот на СССР.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тинејџерка од Русија на Инстаграм ја критикуваше војната во Украина, ѝ се заканува затвор

Како што рече, ако порано многумина во Русија зборуваа и веруваа во можноста да се реализира ветувањето на Де Гол за изградба на заеднички простор од Лисабон до Владивосток, сега на сите им е јасно дека овој проект пропадна.

Форумот „Примаковски читања“ е научно-стручен форум посветен на меѓународните односи и економијата. Се одржува од 2015 година.