Првиот човек на ЦИА непланирано ја посетил Украина?

Сподели со своите пријатели

Директорот на ЦИА Вилијам Барнс бил во ненајавена посета на Украина.

Loading...

Тој ја посетил земјата за да пренесе разузнавачки информации до војската и да разговара со претседателот Володимир Зеленски, каде што ја потврдил посветеноста на Вашингтон за долгорочна поддршка за Киев, според Си-Ен-Ен.

Шефот на агенцијата ја посети нацијата разорена од војна претходно овој месец, објави весникот во средата, цитирајќи неименуван американски функционер.

„Додека беше таму, тој ја нагласи посветеноста на САД да ја поддржат Украина во нејзината борба против руската агресија, вклучително и континуирано споделување разузнавачки информации“, рече официјалниот претставник, не нудејќи други детали за патувањето.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Апокалиптични сцени во Њујорк: Издадено предупредување за милиони луѓе (ВИДЕО)

Брнс последен пат ја посети Украина на почетокот на годината, пред Русија да го нападне својот сосед кон крајот на февруари, каде се состана со официјални лица во Киев за да разговара за претстојната воена акција.

Патувањата го нагласуваат тековниот однос за споделување информации меѓу САД и Украина, при што сенаторот од Вирџинија, Марк Ворнер кој претседава со Комитетот за разузнавање на Сенатот тврдеше минатиот месец дека таквата соработка им помогнала на трупите во Киев да постигнат „големи придобивки“ на бојното поле.

Тој додаде дека и американските и британските разузнавачи „работат со Украинците“, а потоа ја поздрави „силата на нашето комбинирано воено разузнавање“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Три катастрофи што ја опустошуваат Украина: Две веќе предизвикаа сериозни штети, а најлошата допрва доаѓа

Извештајот за новото патување на Барнс во Киев доаѓа во време на зголемени шпекулации од страна на западните официјални лица дека Москва може да распореди тактичко нуклеарно оружје со ниска моќност во Украина.

Loading...

Брнс, сепак, ги отфрли тие предвидувања, велејќи за Си-Би-Ес на почетокот на октомври дека иако го зема ризикот од нуклеарен конфликт „многу сериозно“, „непосредната закана од употреба на тактичко нуклеарно оружје“ останува ниска.

Иако рускиот претседател Владимир Путин отворено не се закани дека ќе ја користи бомбата, тој во неодамнешниот говор рече дека неговата земја ќе ги искористи сите неопходни средства за да го одбрани својот народ и територија, што поттикна многу шпекулации меѓу западните официјални лица и медиумски експерти.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  МААЕ ќе го зголеми бројот на инспектори во Запорожје по експлозијата во Каховка

Во меѓувреме, руските власти, вклучително и министерот за одбрана Сергеј Шојгу, го обвинија Киев дека подготвува напад со лажно знаме со употреба на „валкана бомба“, направа која комбинира конвенционални експлозиви со радиоактивен материјал.

Украина категорично ги отфрли тврдењата на Москва.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.