Први снимки од масовното бегање на цивили од Херсон (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

На социјалните мрежи почнаа да се шират снимки од масовната евакуација на цивили од Херсон, украински град под руска окупација.

Loading...

Проруските лидери на Херсон најавија дека планираат да евакуираат 50-60 илјади цивили во следните шест дена поради „непосредната“ украинска контраофанзива.

Покрај тоа, влезот на цивили во регионот Херсон е забранет за една недела.

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.