Први фотографии од терористите од Москва: Најмладиот има само 19 години!

Сподели со своите пријатели

Терористите кои убија повеќе од 90 луѓе во Москва се уапсени во близина на границата со Украина.

Loading...

Околу 3 часот полицијата пукала во населбата Карачин во белиот „симбол на Рено“ со кој бегале терористите по нападот на концертната сала Крокус, по што возилото се превртело.

На автомобилот му биле дупнати гумите, па возилото се вртело откако возачот изгубил контрола над него.

 

 

Двајца терористи веднаш биле совладани додека другите побегнале во шумата, но по кратка потрага биле лоцирани и уапсени.

Уапсени се државјани на Таџикистан.

Loading...

Медиумите ги пренесуваат нивните наводни фотографии, но засега нивниот идентитет не е официјално потврден.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Рускиот воен суд осуди маж на 14 години затвор за соработка со Украина

 

 

Најмладиот меѓу нив наводно е Мухамедсобир Фајзов (19), кој при апсењето бил ранет и поради оштетувањето не може да го затвори окото.

Моментално е во болница каде е опериран. Фаизов се обидел да пука за да ги држи безбедносните сили подалеку, но бил ранет.

Инспекторите на Рускиот истражен комитет почнаа да ги испрашуваат осомничените за терористичкиот напад на Крокус.

 

Loading...

 

Специјалните служби во регионот на Брјанск, недалеку од границата со Украина, приведоа четворица осомничени меѓу оние кои го извршија терористичкиот напад во концертната сала Крокус“, се наведува во соопштението на Истражниот комитет.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Западот го гледа поразот на Украина, но не знае што понатаму“

Според ФСБ, терористите ќе бидат префрлени во Москва.

По нападот, терористите поминале околу 400 километри и им останале помалку од 100 километри за да стигнат до границата.