ПРВАТА ЖЕНА НА МИЛИЈАРДЕРОТ ИЛОН МАСК ЗБОРУВА ЗА СТРАШНАТА ТОРТУРА: Тој ми го уништи животот и ме остави без пари, со пет деца

Сподели со своите пријатели

Џастин Маск (49), писателка и првата од двете жени на технолошкиот магнат Илон Маск (51), автор на шокантна исповед за мрачната страна на нивниот брак, објавена во неделникот Мари Клер.

Loading...

Чекорот на Канаѓанката се случил пред неколку години, но повторно стана актуелен по раѓањето на момчето со невообичаено име X Æ A-Xii, кого Маск го доби во врска со канадската пејачка Грајмс. Вистинската причина е веројатно големиот публицитет поради јавната расправија на Маск со холивудската ѕвезда Џони Деп.

 

 

Конфликтот го разгорила Амбер Херд, поранешната сопруга на актерот, на кого Илон Маск и беше момче во два наврати по бурниот развод со Деп и јавна дебата за тоа кога се вмешале Маск и русокосата актерка (пред или по раскинувањето со Деп) . Бидејќи Џастин смета дека тој не се однесувал со неа како господин за време на разводот, таа зборуваше за тоа зошто претпочита да комуницира со нејзиниот поранешен преку неговите помошници, пишува Глорија.

„Шест недели подоцна, тој ми испрати порака дека е свршен со убавата британска актерка Талула Рајли, која е во раните дваесетти години, и се преселила во Лос Анџелес поради него. Тогаш помислив дека мојот живот со тој човек, татко на моите пет деца, се претвори во клише “, открива поранешната г-ѓа Маск.

Имено, коосновачот на Тесла и компанијата Спејс Икс, со кои НАСА започнува колонизација на Марс, го замени животниот придружник кој го следеше уште од студентско време, со нов „модел“ како да е мобилен телефон , не е личност. Покрај тоа, поради законска дупка во договорот, таа потпишала два месеци пред венчавката, останала без имот стекнат во брак.

Loading...

 

 

Подоцна, се покажало дека станува збор за предбрачен договор, според кој, поради незнаење на правната терминологија, таа се одрекува од правата што и припаѓаат како сопруга, освен сопственоста на семејната вила во Лос Анџелес. Кога ќе станат полнолетни, вилата ќе ја наследат нивните шеснаесетгодишни близнаци Грифин и Ксавиер и четиринаесетгодишните синови Дамијан, Саксон и Каи, родени како тројки. Тоа била одредба според која ниту еден настан или што било кажано за време на нивниот брак не било дозволено да се користи во каква било судска постапка. Разводот не се споменуваше, но се сметаше за здраво за готово.

“Потпишав затоа што слепо му верував. Зошто да се венчам ако не му верувам? Бевме сродни души. Верував дека никогаш нема да се разведеме. Животот без Илон беше незамислив за мене”, рече таа.

 

 

Loading...

Тие се запознале додека студирале на универзитетот Квинс во Кингстон, Онтарио, каде тој бил на постдипломски студии по физика и економија, а Џастин студирала литература. Тој и пришол лажејќи дека се сретнале на забава. Таа се согласила да оди на сладолед само за да се ослободи од него, а потоа избегала оставајќи му порака дека нешто се случило. Тој ја пронашол во дневната соба во нејзиниот дом каде што студирала. И донел сладолед затоа што едноставно не го прифатил одбивањето. Според нивната содржина, тие станале пар и ја продолжиле својата врска откако тој дипломирал и ги продолжил студиите по физика и економија во Америка, а таа дипломирала литература.

„Тој се преселил во Силиконската долина, споделувајќи стан со тројца цимери. Тој ја создал првата интернет компанија Zip2. Кога го посетив во една прилика, тој ме праша колку деца би сакала да имам? Одговорив едно или две, во зависност од тоа дали ќе можам да си дозволам дадилка, иако би се согласила на четири – со дадилка. Тој, од друга страна, лесно ми одговори дека сметам дека помошта со децата е решена “, открива таа.

 

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Paulina Jewelry (@paulinajewelry)

 

Предлог и отечено его

Тој предложил кратко време откако го продаде Zip2 за 20 милиони долари и купил имот од 1800 квадратни метри, спортски автомобил Мекларен и мал авион. За неа, од друга страна, неговото богатство било неразбирливо. Таа била среќна ако тој и дава кредитна картичка за да купи колку што сака книги.

Loading...

Таа го игнорираше првиот знак за предупредување на нивната венчавка, мислејќи дека се шегува. Имено, додека тие го танцувале првиот свадбен танц, тој и шепотел дека тој ќе биде алфа во нивниот брак. Поттик за отечено его на Маск била успешна зделка склучена со eBay на кого ја продаде својата друга компанија PayPal за 100 милиони долари во 2002 година. Почна да ја негира нејзината поддршка за пишување роман – иако победи во студентски денови затоа што ги охрабруваше нејзините амбиции – тој честопати го наметнувал своето мислење, грубо ја критикувал ако не го фаворизира. Тогаш сфатила дека се омажила за маж од патријархално милје во Јужна Африка.

“Истата недела тој го продаде PayPal, го изгубивме нашето прво дете, синот Невада, кој имаше само два и пол месеци. Заспа на страна, што нормално го стори и никогаш повеќе не се разбуди. Тој подлегна на синдром на ненадејна смрт. Кога пристигнаа болничари, тој долго време беше без кислород и мозочна функција. Тој помина три недели во болница на уреди за одржување на живот пред да донесеме одлука да ги исклучиме уредите. Јас ја држев неговата мала рака до смртта “, вели Џастин.

Таа посочува дека Илон никогаш повеќе не ја спомнал таа трагедија и дека тој често ја карактеризирал како „емотивно манипулативна“. Наскоро, парот сакал да има уште едно дете што е можно поскоро, па Џастин била подложена на ин витро оплодување, по што добиле близнаци. Неколку години подоцна, тие ја повториле постапката ИВФ и добиле тројки.

За пет години – Џастин поминала низ две тешки раѓања, порасна деца, се погрижи за куќата и напиша и објави три романи. На површината, се чинеше дека ги има сите причини да биде среќна и самоуверена, но вистината била, тонеше на дното – полека, но сигурно,

За вкупно пет години, таа роди пет деца со царски рез, а не знае ни како, успеа да напише три романи објавени од реномираната издавачка куќа „Пингвин“ и „Симон и Шустер“. Наместо нејзиното его да добие крилја, Џастин потона до дното.

 

Loading...

 

Нивните животи се промениле многу откако нејзиниот сопруг ги вложил приходите од продажбата на PayPal во нови компании, Тесла, чиј ко-основач е и извршен директор, и во Спејс Икс, за кој тој е основач, извршен директор и главен технички директор. За нив станало нормално да бидат гости на свадбата на коосновачот на Гугл, Лери Пејџ, на карипскиот остров Ричард Бронсон, каде се дружеле со филмската ѕвезда Џон Кјузак и Бон. Како што растела нивната социјална репутација, нејзиниот сопруг ја принудувал да стане трофејна русокоса (морала да ја осветлува косата), таа повеќе се грижела за својот изглед, шармантно се насмевнувала додека големите момци на масата се паметни за политиката и се прават важни во бизнисот, но Џастин не била таков тип.

Таа била многу несреќна бидејќи од жена која го споделува својот живот со својот сакан маж, таа станала украсен предмет без право на глас и право да размислува за што било. Обидот да ги изедначи несогласувањата околу брачната терапија неславно пропаднале бидејќи се нервирала што мора редовно да доаѓа, поставила ултиматум: или ќе продолжи да живее како порано или ќе се разведе.

Џастин веќе не можеше да функционира на тој начин, но неговата одлука сепак ја повредило. Денес, сепак, не жали што го започнала разводот. Таа нашла партнер со кој била среќна, се вратила на темната коса, повторно се смеела. Животот и станал поубав откако човекот со кој сакаше да остари го напушти нејзиниот живот.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *