ПРВА МОЛЊА: Денот кога Москва приреди голем шок на Вашингтон (видео)

Сподели со своите пријатели

На денешен ден пред 68 години СССР ја тестираше својата прва атомска бомба позната под името „Прва молња“.

Револуционерниот момент во светската историја го означи крајот на монополот на САД врз нуклеарното оружје и беше почеток на трката за вооружување.

Тестот на атомската бомба е извршен на полигонот „Семипалатинс“ во денешен Казахстан, а бомбата, позната како „Прва молња“ имала кодно име RDS-1. Силината на експлозијата била 22 килотони и била посилна од оние фрлени врз Хирошима и Нагасаки.

„Прва молња“ многу непријатно ги изненади Соединетите Американски Држави, затоа што во Вашингтон изгледало дека Советскиот СОјуз во посед на нуклеарно оружје не може да дојде пред 1953 година.

Сепак, тоа се случило четири години порано.

Loading...

>>> Пре 68 година СССР је тестирао своју прву нукеларну бомбу #видео https://rs.sputniknews.com/rusija/201607051107012336-SSSR-NATO/?ref=fbsputnik

Публикувахте от Sputnik Србијa в Вторник, 29 август 2017 г.

 


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.