Протестите против каранитнот во Кина се шират во градовите ширум светот

Сподели со своите пријатели

Протести против Ковид ограничувањата кои се проширија низ Кина, предизвикаа серија помали протести во најмалку 12 градови ширум светот.

Loading...

За да се солидаризираат со демонстрантите во Кина, студенти и Кинези кои живеат надвор од татковината се собраа во Лондон, Сеул, Париз, Токио, Сиднеј и низа други градови.

Како што јави Ројтерс, на протестите во тие градови се собрале десетици луѓе, додека на најголемиот имало нешто повеќе од 100.

На протестот пред кинеската амбасада во Токио, биле поставени транспаренти со натпис „Човекови права“ на јапонски прикажани.

Пекинг тврди дека не знае ништо за протестите во странство

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи рече дека Кина не знаела за протести во странство кои повикуваат на прекин на кинеската политика за нулта ковид.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Командантот на американската војска им наредува на своите сили да се подготват за можна војна во 2025 година

Државните медиуми и владините портпароли се уште официјално не ги коментирале протестите во Кина.