Протече планот на Трамп за НАТО. Ако се оствари, ќе биде многу опасно за Европа

Сподели со своите пријатели

Доналд Трамп размислува за драстично намалување на споделувањето разузнавачки податоци со членките на НАТО, потврдија за Политико странски претставници информирани за планот на поранешниот, а можеби и иден американски претседател.

Loading...

Ова, пишува Политико, би можело да испадне исклучително опасно бидејќи Европа е во голема мера зависна од Америка кога станува збор за пристап до тој вид на информации, што веќе ѝ помогна на Украина да се одбрани од Русија.

Имено, советниците на Трамп им рекле на сојузничките земји дека намаленото споделување информации ќе биде дел од поширокиот план за намалување на поддршката и соработката на САД со 32-члената алијанса, изјавија тројца европски и високи претставници на НАТО, кои побарале анонимност да може да ја откријат содржината на внатрешните комуникации.

Не е прв пат Трамп да се обиде да го поткопа НАТО

Официјални лица рекоа дека дознале за предлогот за намалување на споделувањето разузнавачки информации за време на дискусиите со советниците на Трамп за пошироките планови за намалување на американското учество во НАТО.

Поранешниот претседател постојано го испрашуваше и се обидуваше да го поткопа сојузот за време на неговиот прв мандат.

Намалувањето на размената на разузнавачки информации може да има сериозни безбедносни последици, особено за Украина, која се обидува да се одбрани од руска инвазија.

„Американското разузнавање помогна да се убедат многу земји од НАТО дека Путин е решен да ја нападне Украина“, рече еден европски функционер.

„Некои земји не веруваа дека Русија има капацитети да започне успешна воена кампања“, додаде тој.

Loading...

Луѓето на Трамп одбија да коментираат

Запрашан за коментар, портпаролот на кампањата на Трамп не одговори директно и наместо тоа, на социјалната мрежа TruthSocial упати дека поранешниот претседател „ќе го врати мирот и ќе ја обнови американската сила и одвраќање на светската сцена“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Детали од разговорот меѓу Трамп и Зеленски

Ограничувањето на размената на разузнавачки податоци во можната идна администрација на Трамп беше тема на разговор на овонеделниот самит на НАТО, потврдија европски претставници, како и висок американски функционер.

Политико обезбеди анонимност за сите слободно да разговараат за своите размислувања за втората администрација на Трамп.

Намалувањето на нивото на размена на американско разузнавање може да ја намали способноста на Европа да се спротивстави на руската инвазија доколку претседателот Владимир Путин одлучи да ги прошири воените операции на континентот надвор од Украина, изјави висок американски претставник.

Бајден ја зголеми количината на податоци што Америка ги споделува со сојузниците

Претседателот Џо Бајден ја прошири количината на податоци што САД ги споделува со странските сојузници, особено во однос на Русија.

Европските претставници рекоа дека е нејасно дали администрацијата на Трамп размислува за враќање на претходните нивоа на споделување информации или дополнителни намалувања.

Загриженоста за плановите на Трамп доколку биде реизбран доаѓа кога НАТО ги засилува напорите да собере докази за наводна саботажа поврзана со Русија, вклучително и подметнување пожар, ширум Европа.

Русија подметнува пожари и планира атентати на сојузничко тло

„Во моментов Русија подметнува вистински пожари и планира атентати на сојузничко тло, сето тоа во обид да ја поткопа поддршката за Украина кај нашето локално население“, изјави висок претставник на НАТО.

Loading...

„САД го зголемија споделувањето разузнавачки информации во НАТО за да помогнат во одговорот на таа кампања на саботажа. И тоа има вистински ефект“, рече тој.

САД отсекогаш споделувале одредени информации со своите сојузници за, на пример, да им помогнат да се подготват за потенцијален терористички напад или да ѝ помогнат на Алијансата да се зајакне против непосредна воена закана.

Како функционираше разузнавањето на Трамп, а како на Бајден?

За време на првиот мандат на Трамп, неговите разузнавачки службеници споделуваа разузнавачки информации со нивните најблиски партнери за безбедност, вклучувајќи ги и оние од алијансата Пет очи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гренел: Ако победи Трамп, ЕУ ќе мора да го реши конфликтот во Украина

Според Политико, тоа не го надминало она што се бара или вообичаено.

Администрацијата на Бајден го подигна на едно ново ниво – смислувајќи стратегија за сè повеќе собирање разузнавачки информации за Русија и споделување на тие разузнавачки информации со своите сојузници ширум светот.

Сподели чувствителни разузнавачки информации со сојузниците во телеграми, во дипломатските разговори ширум светот, вклучително и во Африка, и на брифинзи меѓу шефовите на разузнавачките служби и нивните колеги.

Размената на податоци беше клучна за одбраната на Украина

„Споделувањето на разузнавачките информации меѓу членките на НАТО и со Украина беше апсолутно неопходно за да се спротивстави на руската воена агресија против Украина, како и да се откријат и спречат други дестабилизирачки руски активности во Европа и пошироко“, рече Џон Бренан, поранешен директор на ЦИА.

„Скратувањето или значително намалувањето на споделувањето на американските разузнавачки информации со сојузниците и партнерите на НАТО ќе има непосреден, длабок и потенцијално долготраен негативен ефект врз безбедносните интереси на Западот“, додаде тој.

Loading...

Зголеменото споделување разузнавачки информации на администрацијата на Бајден беше исто така дел од пошироката стратегија за обид да се спротивстави на руското влијание и воената моќ во делови од светот каде што САД традиционално доминираат, вклучително и земјите во Африка.

Американското разузнавање е од витално значење за војната во Украина

Во текот на изминатите три години, американското разузнавање им обезбеди на сојузниците на НАТО витални информации за маневрите на руските сили на теренот во Украина, вклучително и воени маневри и тактички напредок, изјави американски претставник.

Тој, исто така, го истакна партнерството на Москва со Иран и Северна Кореја и нејзината доследна употреба на кинеската воена технологија за да им помогне на нејзините воени операции.

Во говорот во Georgia Tech во 2022 година, директорот на ЦИА, Бил Барнс, рече дека американското разузнавање е „витално“ за војната во Украина, додавајќи дека војната нуди вредни лекции за „како да се развие добра интелигенција и да се користи отворено и креативно за да се дискредитираат лажните приказни кои толку често и успешно ги користат противниците“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нов неуспех на тајната служба: Таткото на напаѓачот на Трамп повикал полиција пред атентатот

Европските земји би можеле да станат уште полесна цел за Русија

Иако европските земји исто така формираа разузнавачки агенции на високо ниво, американските разузнавачки служби често се посилни, велат официјалните лица, особено за одредени прашања поврзани со Русија.

Без споделување детални информации, официјалните лица се загрижени дека европските земји ќе станат уште полесна цел за Русија.

Loading...

Политико известува дека има одредени информации за кои САД се потпираат на своите европски партнери, и ако Трамп го прекине споделувањето разузнавачки информации, европските земји најверојатно ќе возвратат, изјави неодамна пензиониран висок американски функционер.

„Речиси исто толку штетен како прекинот на соработката со нашите европски сојузници е фактот што тие веројатно ќе ги задржат разузнавачките податоци за себе со оглед на прилично лабавото ракување со доверливите информации од страна на Трамп“, рече еден поранешен висок американски функционер.

„Има работи што нашите сојузници ги знаат, а ние не ги знаеме и на кои сметаме кога станува збор за одредени извори“, додаде тој.

Американските сојузници предупредија на оваа опасност на конференцијата на НАТО. Како што рече еден европски функционер, „споделувањето информации често е двонасочна улица“.

Европа мора да се разбуди

Филипс О’Брајан, професор по стратешки студии на британскиот универзитет Св. Ендрјус, сугерираше дека европските лидери не го разбираат значењето на таквата промена.

Loading...

„Се чини дека европските лидери не сфатија целосно дека структурата на северноамериканската алијанса практично може да биде завршена за само неколку месеци“, предупреди тој.

„Значењето на таа промена би можело да биде преголемо за нив. Но, тие мора да се разбудат наскоро“, заклучил тој.