Проштална средба на Османи со романскиот амбасадор Виорел Станила

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска имаше проштална средба со амбасадорот на Романија во земјава, Виорел Станила.

Loading...

Како што соопшти МНР, на средбата е изразено задоволството од досегашниот развој на односите и соработката меѓу двете земји, за што министерот Османи упати благодарност за личниот ангажман на амбасадорот Станила изминатите четири години, како и за соработката меѓу Министерството за надворешни работи на Северна Македонија и Амбасадата на Романија во Скопје.

– Нашата држава високо ја вреднува континуираната поддршка од Романија во евро-атлантскиот интегративен процес и поддршката за реализација на наредната значајна фаза – одржување на Меѓувладината конференција и формалното започнување на пристапните преговори до крајот на годината, истакна министерот Османи.

Взаемно е нагласен интересот и заложбите на двете држави за натамошен развој и јакнење на севкупните билатерални односи и соработката, посебно, се посочува, во областа на економијата, но и во сите други области од заемен интерес.

Соговорниците, разговараа за актуелните внатрешно – политички состојби во двете земји, со акцент на активностите на владите за справување со пандемијата, а беа разменети и мислења за актуелните состојби во регионот и регионалната соработка и неговите европски перспективи, се додава во соопштението. 

Виолета Геров


Leave a Reply