15.05.2019 01:42

Проголтал 116 шајки и долга жица и успеал да преживее


Железото е еден од најважните елементи за здраво функционирање на организмот. Еден Индиец сепак тоа малку пребуквално го сфатил.

Тој за „ужина“ изел 116 челични шајки, неколку парчиња метални пелети и една долга челична жица. Сето тоа лекарите морале да го извадат од неговиот стомак.

loading...

Хирург од Бунди, град во индиската покраина Раџастан, се нашол во дилема кога на рендгенската снимка видел дека стомакот на неговиот пациент е преполн со бодликави предмети.

– Му препорачав да оди на томографија, што дополнително го потврди она што претходно го видов. Потоа, пациентот Бола Шанкар (42) во понеделник е опериран, изјавил хирургот Др. Саини.

На лекарите им требало повеќе од два часа да ги отстранат опасните предмети од неговиот организам, од кои поголемиот дел биле шајки подолги од 6,5 сантиметри, кои можеле да останат неизлечиви последици доколку доспеале во неговите црева и пробивниот тракт.

Бола Шанкар, инаку по професија е градинар, не можел да објасн зошто проголтал толкава количина опасни предмети.

Локалните медиуми наведуваат дека тој можеби пати од ментални проблеми.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments