Продолжуваат преговорите за прекин на огнот во Газа

Сподели со своите пријатели

Преговорите за прекин на огнот во Појасот Газа и ослободување на 50 жени и деца кои Хамас ги држеше како заложници продолжуваат, потврди извор запознаен со преговорите.

Loading...

Договорот ќе овозможи пауза во борбите од три до пет дена, зголемена хуманитарна помош за опколената област, како и ослободување на одреден број жени и деца кои се наоѓаат во израелските затвори.

Хамас начелно се согласи со овие точки, рече изворот.

200 камиони дневно ќе минуваат низ Рафах

Високи египетски безбедносни извори, исто така, рекоа дека договорот вклучува ослободување на 50 жени и деца кои ги држеше Хамас како заложници во замена за ослободување на 75 палестински жени и деца кои ги држи Израел.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Канада собир за поддршка на Израел

Помошта испорачана преку преминот Рафах ќе се зголеми на 200 камиони дневно и гориво ќе тече на дневна основа.

Залихите со помош складирани во магацините на југот на Појасот Газа не можат да бидат дистрибуирани до палестинското население поради недостиг на гориво, соопшти агенцијата за итна помош на ОН.

На египетската страна на граничниот премин Рафах, десетици камиони со хуманитарна стока чекаат да влезат во Газа.

Напорите да се постигне прекин на огнот и да се обезбеди ослободување на заложниците траат со недели, при што Катар и Египет дејствуваат како посредници меѓу Хамас и Израел и САД.

Loading...