Продолжуваат горештините – жолта фаза на исток од Македонија

Сподели со своите пријатели

Релативно жешко и сончево време очекуваме во вторник. Повторно ќе дува слаб локален ветер.

Loading...

Највисоката дневна температура ќе има вредности околу 37°С низ котлините во северниот дел од земјава. Пелагонија очекува максимална температура околу 34°С, охридско-преспанскиот крај околу 33°С, додека на југоисток таа ќе има вредност околу 38°С.

УВ индекс: 9

Предупредувачка жолта фаза поради високите температури денеска важи за источниот дел од земјата, најавува Управата за хидрометеоролошки работи.

 


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.