Признанието го доби 11 дена пред смртта: Почина најстариот човек во светот


Најстариот Jапонец, кој исто така беше признат како најстар човек на светот, почина на 112-годишна возраст, јавуваат локалните медиуми.

Читсу Ватанабе, жител на градот Joetsua, Јапонија, почина во неделата, објави Кјодо њуз.

Loading...

Најстариот светски нуркач го урна сопствениот рекорд (ВИДЕО)

Роден на 5 март 1907 година, Ватанабе живеел во дом за стари лица.

Гинисовите рекорди на 12 февруари го признаа како најстар човек на светот.

Откако завршил земјоделско училиште, се преселил во Тајван, каде работел во јапонска компанија за шеќер.

После тоа, тој бил во јапонската армија за време на Втората светска војна.

Најстариот милијардер во светот има 100 години

Потоа, се вратил во родниот град Нигат и работел како службеник до неговото пензионирање.

Тој имаше пет деца, 12 внуци, 16 правнуци и праправнук.

Loading...


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *