31.08.2017 21:14

Пристигнува SD картичка со неверојатно голема меморија


Компанијата „SanDisk“ прозвела microSD картичка која има најголем капацитет досега, а која воопшто не е евтина.

Картичката ќе има капацитет од 400 гигабајти и ќе започне да се продава по цена од 249,99 долари.

Толкав капацитет на корисниците ќе им овозможи да складираат 35 часа full HD видео материјал, а токму поради тоа, компанијта „SanDisk“ својот нов производ го рекламира како идеален за камери и фотоапарати, како и за играчки конзоли.

Картичката овозможува трансфер на пдоатоци со брзина до 100 мегабајти во секунда, што значи дека корисниците ќе може да префрлат околу 1.200 фотографии за само една минутка.

Оваа картичка ќе понуди нови можности на професионалните и аматерски сниматели кои за снимање користат дронови, GoPro камери, но идеална е и за фановите на Nintendo Switxh козолата.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments