Принцот Хари ѝ оддаде почит на својата баба во своето прво јавно обраќање

Сподели со своите пријатели

Принцот Хари, војводата од Сасекс, ѝ оддаде почит на „бабата“, велејќи „се насмевнуваме знаејќи дека ти и дедо сте сега повторно обединети, и двајцата заедно во мир“.

Loading...

Ова е првпат принцот Хари јавно да зборува по смртта на неговата баба, кралицата Елизабета Втора, иако викендов беше виден како ја поздравува јавноста пред замокот Виндзор, заедно со неговата сопруга Меган, војвотката од Сасекс и новите принц и принцеза од Велс.

– Прославувајќи го животот на баба ми, Нејзиното Височество Кралицата – и жалејќи ја нејзината загуба – сите се потсетуваме на компасот што таа беше за толку многумина во нејзината посветеност на службата и должноста.

Таа беше глобално почитувана и ценета – изјави принцот Хари во изјава за веб-страницата Archwell.

– Да ги повториме зборовите што ги кажа по смртта на нејзиниот сопруг, принцот Филип, зборови кои сега можат да ни донесат утеха на сите нас: „Животот, се разбира, се состои од последните разделби како и од првите средби“ – се додава во соопштението.

Тој, осврнувајќи се на неа како негова баба, рече дека иако нивната последна средба носи тага, „тој е засекогаш благодарен за сите нивни први средби – од неговите најрани спомени од детството со неа, до неговата прва средба со неа како негов врховен командант до првиот момент кога ја запознала неговата мила сопруга и ги прегрнала нејзините правнуци“.

– Го ценам овој пат што го споделив со вас, и многу други посебни моменти помеѓу нив. Веќе ни недостигаш толку многу, не само нас, туку и на целиот свет“, заклучил Хари.

Војводата, исто така, му оддаде почит на својот татко, пишувајќи: „Што се однесува до првите состаноци, сега го почитуваме татко ми во неговата нова улога на кралот Чарлс III“.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.