Преубави европски езера кои чекаат да ги откриете (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Летото полека завршува, па веруваме дека сонувате за медитеранско крајбрежје кое изгледа како совршен одмор за следното летување, без оглед на високата цена. Во тие моменти, добро е да имате алтернатива што ќе ви помогне да се разладите во освежителните води на Европа, само не солена.

На пример, зошто да не го замениме морето со едно од многуте езера расфрлани низ континентот следното лето. Некои од нив се познати, некои помалку познати, но секое од нив е слатководен рај што може да ве изненади, па дури и да стане вашето ново омилено место за одмор.

Loading...

Езеро Изео (Италија)

Ломбардските езера Комо и Гарда се чини дека ја освојуваат целата слава, но мистичното езеро Исео е скриен скапоцен камен што допрва треба да се открие.

 

 

Далеку помалку претенциозното езеро нуди значително помалку гужви отколку другите езера во регионот. Неговите брегови се протегаат во различни села долж северна Италија во подножјето на Алпите.

Местата имаат малку швајцарско чувство додека чекорите кон границата. За неколку евра можете да се качите на траект до Монте Изоле, каде што можете да изнајмите велосипед и да шетате по шармантниот остров без автомобил. Задолжително искашете се во ладната, но чиста вода или препуштете се на морската храна во еден од локалните ресторани.

Комбинирајте езерско патување со дегустација на вино во блискиот регион Франчијакорта, кое произведува пенливо вино со методот Шампањ.

Loading...

Енол и Ерцина езера (Шпанија)

Сместени длабоко во националниот парк Пикос де Европа, езерата Енол и Ерцина се едни од најживописните во цела Европа.

 

View this post on Instagram

Stand up and enjoy the show

A post shared by Jose Miguel Álvarez (@jalvarxz) on

 

Овие две езера опкружени со снег и планини се само дел од прекрасниот национален парк, во кој се наоѓа и познатата розова црква Санта Марија која се издига во маглата на врвот на ридот и пештерата, каде што била забележана Дева Марија, според една легенда, за време на битката во 722 година .

Откако ќе завршите со воодушевување од местото, уживајте во срдечната астуриска кујна. Пробајте фабада (пиперки и грав со колбаси) или 50+ различни видови сирење во регионот.

Езерото Блед (Словенија)

Романтичното езеро Блед стана сè попопуларно последниве години, што не е изненадувачки кога ќе ги видите неговата сино-тиркизна нијанса и живописниот средновековен замок, вешто поставени на сред езеро на мал пошумен остров.

 

Loading...

 

Езерото е опкружено со карпести планински врвови и зелени ридови, а најдобриот поглед од воздухот можете да го најдете откако ќе одите до Мала Осојница.

Пробајте локална ракија (испробајте вкусови како капини или цреши) со сендвичи со колбаси и организирајте пикник покрај брегот. Може да се вози и 40 минути западно до Бохињското езеро, помирно, поневообичаено езеро опкружено со планини.

Езеро Халштат (Австрија)

Loading...

За да се запознаете со австрискиот шарм, одете во селото Халштат, кое се наоѓа на истоименото езеро. И градот и езерото ги опкружуваат планините Салкамергут, преку северниот варовник Алпи.

 

 

Градот Халштат е под заштита на УНЕСКО и е познат по блиските солени пештери. Во летните месеци, градот е без автомобили, што го прави идеален за лежерна прошетка проследена со енергично пливање во езерото.

Loading...

Регионот е популарен и за велосипедизам, пешачење и веслање. Задолжително вечерајте во некои од рестораните во Халштат за да пробате вина од Австрија и свежо уловена езерска пастрмка.

Национален парк Плитвички езера (Хрватска)

Со повеќе од 100 квадратни километри шума покрај езерото, Плитвичките езера нудат доволно простор за пешачење, возење велосипед и прикажување на неверојатно променети сино-зелени нијанси на езерото, од кои некои се претвораат во водопади.

 

Loading...

 

Ако сакате да уживате на отворено, паркот нуди голем избор на места за кампување. Иако е забрането да пливате во езерата, можете да возите неколку километри северно до Корана и да се нурнете во тамошната вода.

Женевско езеро (Швајцарија)

Распространето и над Швајцарија и над Франција, Женевското езеро е едно од најпопуларните и најголемите езера во Централна Европа.

 

Loading...

 

Швајцарската страна е особено интересна ако сакате вино. Лозовите насади во Лаво, кои се сметаат за светско наследство заштитено од  УНЕСКО, датираат уште од римско време, меандрејќи покрај бреговите на езерото скоро 32 километри.

Градовите Женева и Лозана лежат на езерото, па можеби е тешко да се одлучи каде да биде вашата матична база. Препорачуваме да ги видите и двете ако имате време. И не пропуштајте да го посетите замокот Чилон од XIII век во Монтре.

Ловатнет (Норвешка)

Ловатнет е езеро во општината Стрин во округот Вестленд. Она што го прави Ловатнет толку убав е нереалната зелена боја што доаѓа од стопената вода од глечерите што лежат на планинските врвови наоколу.

Loading...

 

 

Езерото има површина од 10,4 квадратни километри, долго е 11 километри и се наоѓа на 52 метри надморска височина.


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *