Претставници од МААЕ ќе ја посетат нуклеарката Запорожје

Сподели со своите пријатели

Мисија на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) оваа недела ќе ја посети нуклеарната централа во Запорожје, Украина, објави на Твитер шефот на агенцијата Рафаел Гроси.

Loading...

„Мораме да ја заштитиме безбедноста на најголемиот нуклеарен капацитет на Украина и Европа“, напиша Гроси, додавајќи дека тој ќе ја води мисијата.

Најголемата европска нуклеарна централа во Запорожје, заземена од руските сили во март, но управувана од украински персонал, е главна точка на удар во шестмесечниот конфликт бидејќи двете страни се обвинуваат меѓусебно за неодамнешното гранатирање во близина на централата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Киев официјално отфрла преговори со Путин

Обединетите нации и Украина повикаа на повлекување на воената опрема и персонал од централата за да се осигураат дека таа не е цел.

„Дојде денот, Мисијата за поддршка и помош на (IAEA) #Запорожжја (ISAMZ) сега е на пат“, објави Гроси на Твитер, пренесува dpa.

Експертите на МААЕ треба да ја проценат физичката штета на објектот, да ја утврдат функционалноста на безбедносните и безбедносните системи, да ги проценат условите на персоналот и да спроведат итни заштитни активности, соопшти агенцијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Би-Би-Си: Украинските трупи вратија дополнителни територии

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.