Претседателот на Колумбија го смени односот кон Венецуела

Сподели со своите пријатели

Во радикална промена на политиката, новиот левичарски претседател на Колумбија се сретна со венецуелскиот лидер Николас Мадуро, што претставува значаен чекор во напорите на земјите од Латинска Америка да ја олеснат изолацијата на неговата влада, додека регионот се движи кон левиот свет, пишуваат медиумите.

Loading...

Радикална промена

Претседателите на Колумбија и Венецуела, Густаво Петро и Николас Мадуро, на состанокот во вторникот (1-ви ноември) рекоа дека ќе ја подобрат трговската и безбедносната соработка додека двете земји се обидуваат да ги нормализираат односите откако Колумбија го избра својот прв левичарски лидер претходно оваа година, според АП, пренесува Радио Слободна Европа.

По состанокот во претседателската палата на Венецуела, колумбискиот претседател рече дека е „самоубиство“ што владите на Венецуела и Колумбија неодамна се отуѓија една од друга, додавајќи дека границата меѓу земјите е заборавена и „оставена на рацете“ на криминалци.

Напорите на Петро да соработува со венецуелската социјалистичка влада означува радикално отстапување од претходната политика на Колумбија, според АП.

Пред да биде избран Петро во јуни, Колумбија ги поддржа напорите на САД да ја изолираат владата на Мадуро, да го санкционираат нејзиниот нафтен сектор и да го принудат Мадуро да одржи слободни и фер избори.

Во 2019 година, САД, Колумбија и десетици други земји престанаа да го признаваат Мадуро како легитимен претседател на Венецуела, откако тој победи на изборите кои нашироко се сметаат за недемократски, додека го прифатија поранешниот претседател на венецуелскиот парламент Хуан Гуаидо за свој лидер.

Сепак, според АП, Петро го сменил курсот веднаш штом положил заклетва и повторно воспоставил дипломатски врски со владата на Мадуро.

Опозициските лидери во Венецуела ја критикуваа средбата на Петро со Мадуро, а Гуаидо на Твитер објави дека колумбискиот претседател помага да се „нормализира“ кршењето на човековите права во Венецуела со тоа што „го посети диктаторот Мадуро и го нарече претседател“.

Loading...

Меѓународниот кривичен суд започна истрага против владата на Мадуро за кршење на човековите права, вклучително и тортура и произволно притворање на демонстрантите во 2017 година.

Во неодамнешното писмо до Петро, ​​организацијата за човекови права Хјуман рајтс воч забележа дека сè уште има повеќе од 240 политички затвореници во Венецуела и побара од Петро да побара конкретни заложби за човековите права од администрацијата на Мадуро.

ХРВ додаде дека воената соработка со Венецуела треба да биде забранета додека нејзините безбедносни сили не престанат да ги поддржуваат шверцерите на дрога и бунтовниците.

Податоците собрани од организацијата и Мисијата за проверка на факти на ОН сугерираат дека венецуелската војска извршила заеднички операции со бунтовничката Национална ослободителна армија на Колумбија (ЕЛН) минатата година за да уништи друга бунтовничка група, дозволувајќи им да ја преземат контролата врз рудниците за злато на истокот на Венецуела.

Разговори за трговија, човекови права и заштита на Амазон

Претседателите на Колумбија и Венецуела разговараа за трговијата, човековите права и заштитата на амазонската прашума во Каракас, бидејќи односите меѓу двете земји веќе се подобрени откако Петро ја презеде функцијата во август, истакнува Ројтерс.

Двете земји претходно повторно го отворија главниот товарен премин кон крајот на септември и назначија меѓусебни амбасадори.

„Тоа беше плодна прва средба, навистина поволна, со добри резултати“, рече Мадуро во заедничката изјава.

Мадуро и Петро разговараа и за враќањето на Венецуела во трговскиот блок на Андите на заедницата (CAN), кој ги вклучува Колумбија, Перу, Еквадор и Боливија.

Loading...

Враќањето на Венецуела во CAN би било „добра вест за Јужна Америка“, рече Мадуро.

Петро, ​​исто така, ја повика Венецуела да се врати во меѓуамериканскиот систем за човекови права, бидејќи ХРВ неодамна ја повика Колумбија да ги искористи придобивките од обновувањето на дипломатските односи со Каракас за да помогне во спречувањето на кршењето на човековите права под Мадуро.

Венецуела ги прекина односите со Колумбија во 2019 година, откако венецуелските опозициски активисти се обидоа да испратат камиони со помош од Колумбија. Владата на Мадуро рече дека тоа е фронт за обид за државен удар.

Од друга страна, претходните влади во Богота го обвинуваа Мадуро дека засолнил колумбиски бунтовнички групи и криминалци, што тој го негираше.

Легитимност за Мадуро или чекор кон демократија?

Состанокот во Каракас, кој беше речиси незамислив пред една година, претставува значаен чекор во напорите на латиноамериканските левичарски лидери да ја олеснат изолацијата на владата на Мадуро, оценува Њујорк Тајмс.

Состанокот на претседателот на Колумбија, кој со години е најверниот сојузник на САД во Латинска Америка, со Мадуро, кого САД не го признаваат за претседател, а ОН го обвинуваат за злосторства против човештвото, исто така означува ново поглавје во глобалниот пристап на Венецуела, бидејќи се повеќе земјата, а особено новите левичарски влади во Јужна Америка, почнуваат да го омекнуваат пристапот кон Мадуро.

Колумбија, која ја дели границата со Венецуела од околу 2.100 километри, е можеби најважната за соработка со Каракас поради нејзината физичка близина со Венецуела и нејзините блиски врски со САД.

Меѓутоа, околу овој ангажман, посочува Њујорк тајмс, се наѕира значајна дилема – дали потегот на Педро ќе му ја даде на Мадуро дозата на меѓународен легитимитет што ја посакува и ќе му помогне да ја консолидира својата моќ или колумбискиот претседател ќе може да го турка својот колега левичар кон демократски норми, вклучително и кон она што го бара венецуелската опозиција – слободни и фер претседателски избори во 2024 година.

Loading...

Петро рече дека побарал од Мадуро да ја врати Венецуела во Интерамериканскиот систем за човекови права, што ќе им овозможи на жртвите кои не ја добиле правдата во венецуелските судови да се жалат на меѓународен суд.

Тоа би било знак дека Мадуро сака Венецуела повторно да се приклучи на демократската заедница, според Њујорк Тајмс.

Многу аналитичари веруваат дека Мадуро нема никаков интерес за враќање на земјата во Меѓуамериканскиот систем за човекови права. Сепак, Мадуро во својот говор рече дека е „многу приемчив“ за идејата.

Од друга страна, има индиции дека интересите на Петар се повеќе поврзани со неговата земја, посочува весникот.

Тој на почетокот на својот мандат рече дека сака да постигне „тотален мир“ во Колумбија, што би значело елиминирање на многу вооружени групи преку мировни договори и други средства.

Но, за да го постигне тоа, му треба Мадуро, кој дозволи некои од тие групи, вклучително и ЕЛН, да дејствуваат во Венецуела.

Loading...

Нова ера

Посетата на Петар на Каракас ја зацврсти новата ера во регионалната дипломатија кон Венецуела додека Латинска Америка се движи налево, оценува Вашингтон пост.

Посетата дојде само два дена откако Луис Инасио Лула да Силва победи на претседателските избори во Бразил, со што се врати левицата на власт во најважните земји од Латинска Америка, од кои некои беа клучни противници на Мадуро, посочува весникот и посочува дека Претседателот на американската администрација Џо Бајден покажа подготвеност да работи директно со Мадуро, бидејќи се чини дека привремената влада предводена од Гуаидо завршува.

Администрацијата на претходниот претседател Доналд Трамп одби да го признае Мадуро по спорните избори во 2018 година, а дипломатските односи меѓу двете земји беа прекинати една година подоцна.

Но, претставници на администрацијата на Бајден размислуваа за укинување на некои нафтени санкции за Венецуела по ретката посета на Каракас во март, кога разговараа за енергетските санкции и обезбедија ослободување на двајца приведени Американци.

Loading...

По наглото зголемување на миграцијата од Венецуела во САД, државниот секретар Ентони Блинкен во септември објави скоро 376 милиони долари нова хуманитарна помош „за да одговори на потребите на ранливите Венецуелци“ во Венецуела и други земји.

Од друга страна, според Вашингтон пост, опозициските лидери во Венецуела размислуваат да се дистанцираат од Гуаидо.

Додека привремената влада предводена од Гуаидо има контрола врз некои од имотите на Венецуела во странство, тој е сè поневажен дома. Главните опозициски партии во Венецуела, според извори, одлучиле да не поддржат продолжување на мандатот на Гуаидо кога ќе истече во јануари.