Претрес во Куманово, приведено едно лице за недозволено поседување оружје

Сподели со своите пријатели

Претрес во Куманово, приведено едно лице за недозволено поседување оружје

Loading...

Дваесет и деветгодишен кумановец е приведен поради сомнение за недозволено поседување оружје.

– На 09.04.2021 во Куманово полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода М.З.(29) од Куманово, поради постоење основи на сомнение за извршено кривично дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“, превидено и казниво по член 396 од Кривичниот законик, информираат од Секторот за внатрешни работи Куманово.

Како што појаснуваат од полицијата, по насоки од Одделот за криминалистичка полиција и добиена наредба од Основен суд Куманово извршен е претрес кај М.З., при што се пронајдени и одземени два пиштола и рамка со 7 боеви куршуми, кои ги поседувал без дозвола.

М.З. е приведен и по документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Никола Ивановски


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *