Престанува соработката меѓу Русија и ЕУ во вселената

Сподели со своите пријатели

Европската вселенска агенција (ESA) започна прелиминарни технички разговори со компанијата на Илон Маск, SpaceX, што може да доведе до привремено користење на нејзините лансирни рампи откако конфликтот во Украина го блокираше пристапот на Западот до руските ракети Сојуз.

Loading...

Приватен американски конкурент на европскиот Arianespace се појави како клучен кандидат заедно со Јапонија и Индија за да ја пополни привремената празнина што ја остави Русија.

„Би рекол дека има две и пол опции за кои разговараме. Јасно е дека едната е SpaceX. Другата опција е Јапонија. Јапонија го чека инаугуративниот лет на својата ракета од следната генерација. Една од опциите може да биде Индија“, изјави генералниот директор на ЕСА-е Јозеф Ашбахер.

Ашбахер рече дека разговорите остануваат во фаза на истражување и дека секое резервно решение ќе биде привремено.

„Се разбира, мораме да се погрижиме да бидат соодветни. Тоа не е како скокање во автобус“, рече тој. На пример, интерфејсот помеѓу сателитот и фрлачот мора да биде соодветен, а носивоста не смее да биде загрозена од непознати типови на лансирање вибрации.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјотрес во Иран, најмалку 276 повредени

„Гледаме за техничка компатибилност, но сè уште не сме побарале комерцијална понуда“, рече Ашбахер.

SpaceX не одговори на барањето за коментар

Политичките последици од руската инвазија на Украина веќе беа од корист за ракетите Falcon 9 на SpaceX.

Американската компанија ги збриша другите клиенти кои ги прекинаа врските со се поизолираниот вселенски сектор во Москва.

Loading...

Сателитската интернет компанија OneWeb, конкурент на сателитски интернет потфат Starlink на SpaceX, резервирала најмалку едно лансирање Falcon 9 во март. Таа исто така резервирала лансирање во Индија.

Во понеделникот, американската компанија Нортроп Груман резервира три мисии Фалкон 9 за носење товар на НАСА до Меѓународната вселенска станица додека дизајнира нова верзија на својата ракета Антарес, чии мотори од руско производство Москва ги повлече како одговор на санкциите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Постојат коментари кои ТикТок никогаш нема да ви ги објави

Повик за будење

Досега Европа зависеше од италијанската Вега за мали товари, рускиот Сојуз за средните и Аријане 5 за тешките мисии.

Неговата следна генерација Vega C дебитираше минатиот месец, а лансирањето на новата ракета Ariane 6 беше одложено до следната година.

Ашбахер рече дека Ariane 6 ќе биде попрецизно познат во октомври. Дури тогаш ЕСА би го финализирала резервниот план, кој во ноември ќе им биде претставен на министрите на 22-те земји-членки на агенцијата.

Тој смета дека конфликтот во Украина покажа дека десетгодишната стратегија за соработка на Европа со Русија во снабдувањето со гас и други области, вклучително и вселената, повеќе не функционира.

„Ова беше повик за будење бидејќи бевме премногу зависни од Русија. Мораме да се надеваме дека носителите на одлуки ќе го разберат ова исто како и јас, дека навистина мора да ги зајакнеме нашите европски способности и независност“, рече тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иран: Тајно погребана тинејџерка убиена за време на протести

Сепак, тој ја минимизираше можноста Русија да го исполни ветувањето да се повлече од Меѓународната вселенска станица (МВС).

Loading...

Новоименуваниот шеф на руската вселена Јуриј Борисов на телевизиска средба со претседателот Владимир Путин минатиот месец изјави дека Русија ќе се повлече од ISS „по 2024 година“.

Но, Борисов подоцна појасни дека плановите на Русија не се променети, а западните претставници рекоа дека руската вселенска агенција не објавила нови планови за повлекување.

„Реалноста е дека оперативната работа на вселенската станица продолжува, би рекол речиси номинално. Ние зависиме еден од друг, сакале или не, но немаме избор“, рече Ашбахер.