Премиерот на Австралија низ солзи вети дека нема да ги разочара жените

Сподели со своите пријатели

Австралискиот премиер Скот Морисон вети дека ќе го „расчисти“ парламентот по новиот во низата скандали со сексуално злоставување и вознемирување што ја потресоа неговата влада и обвинувањата дека не го разбира гневот на жените поради токсичната машка култура.

Loading...

По неколку недели притисок за скандалите, вклучувајќи го и случајот на службено лице кое обвини поранешен колега за силување, Морисон вчера заплака на прес-конференција во Канбера и вети дека неговите ќерки, сопругата и мајката ќе бидат неговата мотивација за решавање на овој проблем.

Новите обвинувања доаѓаат од свиркач кој тврди дека бил дел од група на вработени во парламентот каде членовите разменувале видеа додека вршеле разни сексуални дејствија во парламентот, вклучително и мастурбација на бирото на пратеникот.

Свиркачот, идентификуван како Том, за два медиуми изјави дека владини претставници и пратеници имале секс во салата за медитација и молитва во парламентот и внесувале проститутки во зградата „за задоволство на пратениците“.

Тој исто така рече дека вработените разменувале порнографски видеа и дека постои „култура во парламентот во која мажите мислат дека можат да прават што сакаат“.

Откако една вработена во владата во февруари рекла дека била силувана во канцеларијата на министерот за одбрана во 2019 година и обвинувањата за силување против јавниот обвинител, шокантните снимки од парламентот се дополнителен доказ за токсична сексистичка политичка култура која се заканува да ја загрози целата Морисон мандатот.

После млака реакција на претходните случаи и откако неговата министерка за одбрана Линда Рејнолдс го нарече офицерот кој ја обвини нејзината колешка за силување „лажлива крава“, Морисон вчера одлучи да покаже поголема емпатија.

Споменувајќи ја својата ќерка, сопругата и мајката вдовица, Морисон низ солзи рече дека му е „во најголем интерес“ да се осигура дека жените имаат еднакви шанси и вети дека нема да ги „изневери“ додека го решава проблемот.

Loading...

Во Австралија беа организирани протести поради сексуални скандали во текот на март.

Откако одби покана да учествува на еден од маршевите затоа што, како што рече, од претходно преземените обврски, Морисон рече дека учесниците на маршевите биле среќни што можеле да протестираат, и дека „никој не пукал кон нив“

. Подоцна тој понуди средба со нив, но организаторите на протестот одбија.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *