Преговорите меѓу Москва и Киев се прекинати, не се водат во ниту една форма

Сподели со своите пријатели

Заменик-министерот за надворешни работи на Русија Андреј Руденко изјави дека преговорите меѓу Москва и Киев се прекинати.

Loading...

„Не, преговорите не се во тек. Украина практично се повлече од преговарачкиот процес“, изјавиl тој за новинарите.

 

Објавени снимки од предавањето на украинските војници од Азовстал (ВИДЕО)

 

Тој додаде дека преговорите не се водат „во ниедна форма“.

На 13 мај, Кремљ соопшти дека рускиот претседател Владимир Путин во телефонски разговор со германскиот канцелар Олаф Шолц рекол дека разговорите биле „во суштина блокирани од Киев“, а следниот ден тој го обвини Киев дека „не е заинтересиран за сериозen и конструктивen дијалог“.

 

Loading...

Лавров: Украина стана „потрошувачка стока“ на Западот

 

Украина претходно ја обвини Русија дека ги отфрла преговорите. Украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба изјави дека „Русија не покажува подготвеност да води вистински и суштински преговори“.