Предвремени парламентарни избори во Црна Гора,11 јуни 2023

Сподели со своите пријатели

                     ИДНИНАТА Е ВО РАЦЕТЕ НА МЛАДИНАТА!

Loading...

Пишува: м-р Слободан ТОМИЌ

Најмалата поранешна југословенска република,а сега самостојна и независна држава, членка на НАТО, и претенденка за членка на ЕУ, Црна гора, внедела на 11 јуни 2023  ја очекува предвремените парламентарни избори.

Тоа ќе бидат дванаесеттите парламентарни избори од воведувањето на повеќепартискиот систем и шестите во независна Црна Гора според пропорционалниот изборен систем – целата земја е една изборна единица. Право на глас на изборите имаат 542.468 избирачи. На изборите во Собранието на Црна Гора се избираат 81 пратеник. Изборниот праг е 3%.

Се очекува на овие избори главен збор да имаат младите на Црна Гора и самите да одлучат за иднината на својата држава и  нејзината перспектива!

 На парламентарните избори што ќе се одржат на 11 јуни 2023 година, граѓаните на Црна Гора ќе можат да избираат меѓу 15 изборни листи (партии и коалиции):

● ПРАВДА ЗА СИТЕ! /ПРАВДА ЗА СИТЕ/– Д-Р ВЛАДИМИР ЛЕПОСАВИЌ

● ДВИЖЕЊЕ ЗА ПРЕСВРТ/– СРЃАН ПЕРИЌ

Loading...

● ДВИЖЕЊЕ ЗА ПРОМЕНИ/- ПРВА ЦРНА ГОРА/ – НЕБОЈША МЕДОЈЕВИЌ – РЕФОРМИ ЗА ДА ЈА СПАСИМЕ ЕВРОГРАТАТА, СПАСИ! – ЗА ГРАЃАНСКА ЦРНА ГОРА! /ДА НИЕ МОЖЕМЕ! – ЗА ГРАЃАНСКА ЦРНА ГОРА/

● ХГИ – НА ДЕСНАТА СТРАНА НА СВЕТОТ/

● СДП – ЗА НАШИОТ ДОМ/● ЗАЕДНО! ЗА ИДНИНАТА КОЈА ВИ ПРИПАЃА / ЗАЕДНО! ЗА ИДНИНАТА ТРЕБА ДА ЈА ИМАТЕ/ – ДАНИЈЕЛ ЖИВКОВИЌ (ДПС, СД, ДУА, ЛП)

● АЛБАНСКИ ФОРУМ /АЛБАНСКИ ФОРУМ/ – НИК ЃЕЛОШАЈ – ВЕТУВАЊЕ ЗА ЕВРОПСКИ РАЗВОЈ! ● ЈАСНО Е! /Јасно е! Партија на Црна Гора, Лабуристичка партија)

● АЛЕКСА И ДРИТАН – ХРАБРО (Демократска Црна Гора и Граѓанско Движење УРА)

● „СНП – ДЕМОС – ЗА ТЕБЕ /ЗА ТЕБЕ/

● /АЛБАНСКА АЛИЈАНЦА/ – АЛЕАНЦА ШКИПТАРЕ

● НАРОДНА Сложно и Точка

Loading...

 

OSCE Parliamentary Assembly/Wikimedia

 

Етничката различност ја прави земјата посилна

Црна Гора е мултиетничка земја. Сегашната влада е единствена, бидејќи е формирана од малцинските заедници. На чело е премиерот Дритан Абазовиќ, претседател на Граѓанското движење УРА, кое се залага за граѓанска, европска и еколошка Црна Гора.

Ова е најинклузивната црногорска влада досега, која придонесе за ренесанса и афирмација на малцинските заедници.

Дритан Абазовиќ (УРА) заедно со неговиот коалициски партнер Алекса Бечиќ (црногорски демократи) го склучија договорот „Ги броиме храбрите идеи на младите“со младите, на кои треба да им се обезбеди подобра и посигурна иднина. .

Тие се обврзаа и да им понудат на младите можности да преземат одговорност за раководството на државата.

Раководството на државата го презеде младиот премиер Дритан Абазовиќ, кој се смета за еден од најталентираните европски лидери.

Loading...

 

 

Абазовиќ на црногорските граѓани им понуди партнерство и нов политички концепт на општествен договор и начин на работа што вклучува соработка и создавање на инклузивно општество, за разлика од Мило Ѓукановиќ (ДПС), кој во изминатите 33 години создаде режим кој стана отуѓен. од народот и се состоеше од олигархија собрана околу него.

Имено, режимот се базираше на истата матрица што ја користат Владимир Путин и неговата олигархија за да владеат со Русија.

Претседателските избори се одржаа на 2 април 2023 година и Црна Гора доби нов претседател – Јаков Милатовиќ од Движењето Европа сега (ПЕС).

Loading...

 

 

Изборна кампања мирна, кратка и без стари теми – политиката како спектакл

За првпат парламентарните избори во Црна Гора се одржуваат без етнички тензии, запалива реторика, без актуелизирање на прашањето за Српската православна црква (СПЦ), но кампањата се води за животни прашања и иднината на Црна Гора, која, во Покрај членството во НАТО, својата перспектива ја гледа во неодамнешното членство во ЕУ.

Loading...

Има помалку собири на отворено во споредба со претходните изборни процеси, како и бројот на изборни плакати на јавните простори.

Изборната кампања се префрли на онлајн просторот и социјалните мрежи, што се објаснува со тоа што е попопуларен, поевтин и поефективен медиум за допирање до помладата популација гласачи – политиката како спектакл.

Парламентарните избори немаат статус на „решавачки“ избори, бидејќи на неодамнешните претседателски избори беше поразен режимот на Мило Ѓукановиќ и Демократската партија на социјалистите (ДПС), а и самиот Ѓукановиќ.

 

Loading...

 

Во Црна Гора имаше значително зголемување на платите и животниот стандард, што доведе до помал интерес за избори и политика.

Граѓанинот сè уште не е во целосниот фокус на политичките програми, но во најголем дел останува во популизам и декларативни ветувања за постигнување подобар стандард и поголеми економски шанси.

ДПС и неговите сателитски коалициски партнери имаа можност во изминатите 30 години да го спроведат она што сега го ветуваат, но не успеаја да го сторат тоа.

Аналитичарите оценуваат дека веќе нема стари теми во кампањата, туку во кампањата доминираат ветувањата на политичките партии за идни големи покачувања на платите, пензиите, социјалните надоместоци, субвенциите за купување станови и автомобили, додатоците на плата, без прецизирајќи од кои извори имаат намера да ги финансираат сите дополнителни трошоци односно како воопшто ќе се реализираат.

Идентитетските теми, националните прашања повеќе не се во центарот на кампањата, но ветувањата доминантно се поврзани со зголемувањето на платите и социјалните надоместоци, со подобрувањето на животниот стандард на граѓаните.

Loading...

Изборната кампања се базира на лидерите, кои се во фокусот и збогатена со популистички пораки и без меѓусебни напади за да се отвори поширок простор за постизборна соработка. Политичкиот лидер е во преден план и се користи како главен политички бренд, а кампањата често се сведува на персонализација на политиката – политичкиот субјект се препознава преку својот лидер.

На Црна Гора и претстои рекордна туристичка сезона

Црна Гора во 2022 година остварила нешто помалку од една милијарда евра приход од туризмот, додека во 2023 година се очекуваат рекордни приходи од туризам од една милијарда и 300 милиони евра.

Туристичкиот потенцијал на Црна Гора изнесува околу две милијарди евра, но за да се постигне тоа треба да се преземат дополнителни активности.

Аналитичарите сметаат дека е потребно туризмот во Црна Гора да цвета во текот на целата година, а не сезоната да трае два-три месеци. За да се постигне ова, потребни се дополнителни инвестиции во туризмот заедно со намалувањето на сивата економија и силниот развој на транспортната инфраструктура.

Loading...

Актуелната влада направи значителни чекори во развојот на црногорскиот туризам за да може во следните неколку години да се реализира годишен приход од две милијарди евра годишно, што значително ќе го подобри животниот стандард на граѓаните.

 

 

Ибрахимовиќ ја предводи бошњачката политичка преродба

За време на 33-годишното владеење на Мило Ѓукановиќ и ДПС, малцинските заедници, пред се Бошњаците и Албанците, беа колатерална штета и заложници на неговиот режим. Заедно со своите сателитски партии, Социјалдемократите (СД) и Социјалдемократската партија (СДП), ДПС беше фокусирана на малцинските заедници и преку феноменот на создавање „излишни“ луѓе си ја обезбеди гласачката машинерија за себе.

Луѓето во Црна Гора се ослободија од стравот од режимот на ДПС и почнаа сами да одлучуваат за својата судбина, а Црна Гора доживува еден вид политичка преродба. Бошњаците својата политичка преродба ја реализираат преку Бошњачката партија (БС) и нејзиниот лидер Ервин Ибрахимовиќ, кого го чекаа во последните 30 години. Помладите кадри на ДПС ги користат истите методи како нивниот „учител“ Мило Ѓукановиќ, продолжувајќи да ги омаловажуваат и навредуваат своите политички ривали, па дури и да упатуваат „пријателски“ закани. ДПС и на овие избори го напаѓа бошњачкото избирачко тело. И покрај ова, се очекува историски резултат на Бошњачката партија.

Аналитичарите веруваат дека по 30 години потиснување и понижување, Бошњаците и Албанците мора да го стават својот последен печат на демократските промени и да се откажат од довербата и поддршката на ДПС и нејзините сателити СД и СДП и да ја градат својата иднина со демократските политички сили, кои немаат хипотека за минатото.

Бошњаците и Албанците мора да се откажат од гласањето за ДПС и на тој начин да стават крај на децениската измама на ДПС. Правата на Бошњаците се на маргините со децении. Застапеноста во институциите и одржливиот економски развој во деловите на Црна Гора каде што живеат Бошњаците се клучни, бидејќи на овој начин ќе се запре одливот на населението.

Премиерот Абазовиќ е во трка за генерален секретар на НАТО

Во изминатите три години, Црна Гора беше во центарот на регионалните и европските настани. Успешно спроведените демократски промени, реформите и интеграцијата во регионалниот и европскиот простор како доверлив партнер и сојузник ги отворија можностите за досега незамислив економски и политички развој за најмалата земја во регионот со одлична геостратешка положба.

Актуелната влада на Црна Гора ја репозиционираше улогата на Црна Гора во регионалните и меѓународните односи, а воедно е и најтранспарентната влада во регионот.

Заложбите на премиерот Дритан Абазовиќ (УРА) се насочени кон младите луѓе и нивната иднина преку решавање на станбените проблеми и запирање на одливот на населението во странство. Голем успех на владата е политиката на „Нула“ проблеми со соседите.

Црна Гора е сигурен сојузник во НАТО, што го потврдија и највисоките претставници на НАТО по повод годишнината од членството на Црна Гора во Алијансата.

НАТО сака да ја зајакне својата позиција меѓу младите членки на НАТО и да стави акцент на проширувањето. Затоа земјите членки размислуваат за кандидати за нов генерален секретар на НАТО. Покрај споменувањето на премиерот на Република Хрватска, Андреј Пленковиќ (ХДЗ) за функцијата генерален секретар на НАТО, во игра е и премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ. Пленковиќ има хипотека дека е на чело на Хрватската демократска заедница (ХДЗ), која како воена партија го носи товарот на војните, воените злосторства и пресудите на меѓународните судови според кои кадрите на ХДЗ беа осудени за најтешки воени злосторства. вклучувајќи го и заедничкиот злосторнички потфат против Босна и Херцеговина. Пленковиќ се смета и за „капо ди ганга“ на криминалот и корупцијата спроведена од кадри на ХДЗ и поединци и фирми блиски до нив.

Аналитичарите сметаат дека е важно црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ да биде во игра за генерален секретар на НАТО, што е големо признание за Црна Гора и нејзините достигнувања во изминатите три години, во кои на мирен и демократски начин беа направени историски демократски промени.

Победа на анти-Ѓукановиќ, односно анти-ДПС блок

Loading...

На претстојните предвремени парламентарни избори во Црна Гора се очекува победа на политичкиот блок против Ѓукановиќ или анти-ДПС и демократските процеси кои ќе го зголемат економскиот стандард на граѓаните, ќе обезбедат меѓуетничка хармонија и ќе работат на тоа Црна Гора да стане следната членка на ЕУ успешно ќе продолжи.

Аналитичарите веруваат дека блокот против Ѓукановиќ, односно анти-ДПС, ќе го води новооснованото Движење „Европа сега“, кое ќе се состои од коалиција предводена од Дритан Абазовиќ и Алекса Бечиќ (Алекса и Дритан – Храбро се брои – Демократи и УРА ), Нова српска демократија и партиите на бошњачката, албанската и хрватската заедница. Неопходно е да се обезбеди политички консензус дека партиите кои беа носители на демократските промени во 2020 година нема да коалицираат со ДПС додека ДПС не се реформира и не се ослободи од кадрите кои биле носители на криминал и корупција, па дури и на воени злосторства. .

Испитување на јавното мислење

Едноставно јасно и гласно народот е за предвремени парламентарни избори!

42% од испитаниците  дали ќе учествувате на изборите закажани за 11 јуни 2023  се изјаснија со позитивен одговор ДА!

Заклучок: Се е јасно како ден, кога имате нормални,и рентабилни политичари  пред се со умот и патриотизмот  кои си ја сакаат државата и кои го почитуватт народот и пред се националните вредности на државата за која треба искрено и чесно да работат и почитуваат Уставот на државата како што е во моментов во Црна Гора, а не како во Македонија каде имаме сосема дијаметрално спротивни ситуации, политичари кои ја разнебитуваат ,и посеггнуваат по сите основи по нејзинитот територијален,егзистенционален и пред се национален интерес.Но,да се надеваме по лидерската средба Мицковски-Ковачевски ,би можело  и во Македонија да се случат предвемени парламентарни избори ,и конечно се стави крај на оваа циркузијада на политички случувања и разнебитувања на Македонија!

Како и да е Црна Гора докажа дека иако е мала по население, и територија од Македонија и останатите југословенски републики се движи кон посветлата перспектива и иднина!

Loading...

Да се надеваме дека изборите ќе стават печат на една успешна приказна за држава која ветува иднина и просперитет на својот народ и иднина!

 

Изразените ставови во колумната се лични ставови на авторот, кои може, но не мора, да ги отсликуваат ставовите на редакцијата.