14.05.2019 23:18

Познати првите 10 финалисти на Евровизија


Изборот за песна на Евровизија вечерва ги доби првите 10 земји кои ќе бидат дел од големото финале кое ќе се одржи во сабота во Тел Авив, Израел.

Во првото полуфинално издание настапија 17 земји, но само десет од нив се пласнираа во финале: Грција, Белорусија, Србија, Кипар, Естонија, Чешка, Австралија, Исланд, Сан Марино и Словенија.

loading...

Претставничката на Македонија, Тамара Тодевска настапува претпоследна во втората полуфинална вечер која е за кажана за во четврток.

фото: Andres Putting / eurovision.tv


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments