Познати првите 10 финалисти на Евровизија

Сподели со своите пријатели

Изборот за песна на Евровизија вечерва ги доби првите 10 земји кои ќе бидат дел од големото финале кое ќе се одржи во сабота во Тел Авив, Израел.

Loading...

Во првото полуфинално издание настапија 17 земји, но само десет од нив се пласнираа во финале: Грција, Белорусија, Србија, Кипар, Естонија, Чешка, Австралија, Исланд, Сан Марино и Словенија.

Претставничката на Македонија, Тамара Тодевска настапува претпоследна во втората полуфинална вечер која е за кажана за во четврток.

фото: Andres Putting / eurovision.tv


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *