Пожар избувна во познатата катедрала во Франција: Огнот ја проголта кулата

Сподели со своите пријатели

Познатата катедрала во Руан, Франција е зафатена од пожар, а пламенот е снимен како ја зафатил кулата.

Loading...

Градоначалникот Николас Мајер-Росињол се огласи на социјалната мрежа Х и рече дека пожарникарите прават се за да го изгаснат пожарот.

„Не се знае каде избувнал пожарот, мобилизирани се сите јавни ресурси“, прецизира градоначалникот.

 

 

Во моментот на пожарот, катедралата била во изградба.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полскиот парламент го отфрли ублажувањето на законите за абортус

Катедралата е евакуирана, а итните служби се на терен.

Loading...

 

 

Градските раководители ги информирале жителите за пожарот и апелирале да „овозможат интервенција“.

Сликите на социјалните мрежи покажаа пламен кој извира од нешто што изгледаше како скеле крошна во близина на врвот на зградата.

 

 

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пет лица осудени за убиство на претседателскиот кандидат во Еквадор

Инаку, катедралата е позната по трите кули, но и по тоа што неколку пати ја насликал францускиот импресионистички сликар Клод Моне во 19 век.