Повеќето Германци не сакаат земјата да биде воен лидер

Сподели со своите пријатели

И покрај „големиот пресврт“, мнозинството Германци се против нивната земја да биде воен лидер во Европа, покажува новото истражување.

Loading...

Во исто време, многумина стравуваат дека војната во Украина може да се прошири и на територијата на НАТО.

Дали нуклеарните закани на рускиот претседател блефираат или тој е мртов сериозен?

Ова е прашање за кое многумина разговараа во последните недели, вклучително и западни воени експерти.

Тие речиси едногласно веруваат дека рускиот нуклеарен напад е малку веројатен. Сепак, многу луѓе во Германија се загрижени поради заканите на Путин.

Повеќе од една третина, или 69 отсто од анкетираните, стравуваат од руски нуклеарен напад: 31 отсто од анкетираните се „многу или многу“ загрижени, додека 38 отсто се „помалку“ загрижени. Ова се резултатите од истражувањето „Berlin Pulse“ нарачано од фондацијата Кербер.

Уште два податоци покажуваат колку Германците се загрижени за руската агресивна војна. Огромното мнозинство германски граѓани, односно 80 отсто од нив, се загрижени за можното ширење на војната на територијата на НАТО, како што се балтичките земји или Полска.

Во исто време, Украина во моментов се смета за убедливо најголем надворешнополитички предизвик, поголем од енергетската криза, климата и Русија.

За разлика од претходните години, миграцијата се чини дека тешко игра улога во перцепцијата на Германците.

Loading...

Бундесвер да, раководство не

Сето ова, сепак, не значи дека мнозинството луѓе сакаат поголемо вклучување на Сојузна Република Германија.

Како резултат на руската агресивна војна против Украина, канцеларот Олаф Шолц зборуваше само неколку дена по инвазијата на пресврт точка, на „голем пресврт“ во односите со Москва, како и во однос на зајакнувањето на сопствените одбранбени способности.

Мнозинството од испитаниците го поддржуваат долгорочното зајакнување на Бундесверот: 60 отсто од граѓаните поддржуваат повисоки трошоци за одбраната.

Но, двајца од тројца испитаници, или 68 отсто од нив, се против Германија да биде воен лидер во Европа.

„Бундесверот сè уште не го зазеде централното место во нашата земја“, вели Џулија Гантер од фондацијата Кербер.

И покрај новата ситуација во светската политика, околу 52 отсто од анкетираните сè уште сакаат Германија да биде меѓународно воздржана.

Според тоа, не е многу променето од 2017 година. Ако ништо друго, владата треба да се ангажира повеќе дипломатски отколку воено.

Ова се совпаѓа со резултатите од актуелното истражување на Deutschlandtrend, според кое мнозинството Германци поддржуваат поголеми дипломатски напори за ставање крај на војната.

Loading...

Ќе биде потребно време луѓето да го прифатат „големиот пресврт“ и Германија да стане водечка сила во Европа, за што пред два месеци зборуваше и министерката за одбрана Кристине Ламбрехт.

Врвни оценки за трансатлантските односи

Со својата агресивна војна, рускиот владетел Путин секако придонесе за една работа: според Германци, тој го зближи Западот. 81 отсто од нив ги гледаат САД како партнер во заштитата и одбраната на Европа, значително повеќе од минатата година.

Фактот што Германците ги оценуваат трансатлантските односи со највисок рејтинг, најдобар откако се спроведени истражувањата, веројатно е заслуга на американскиот претседател Џо Бајден. За време на Трамп, тие односи беа најниско оценети.

Од друга страна, перцепцијата за Русија е значително влошена – континуирано во последните неколку години.

Причината за тоа е пред се труењето на противникот на Кремљ, Алексеј Навални и масовните протести во Белорусија, а не толку нападот на Украина, покажува истражувањето.

Сосема зачудувачки, 75 отсто од анкетираните во Русија гледаат мала или никаква воена закана.

Годишниот извештај „Берлин пулс“ ги обработува најактуелните прашања од надворешната и безбедносната политика, од различни перспективи.

Централниот дел е истражување на надворешнополитичките позиции на Германците.

Loading...

Институтот за политичко-социјални истражувања „Кантар Паблик“ анкетирал 1.088 граѓани на возраст над осумнаесет години, во периодот од 2 до 11 август годинава.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.