ПОСНА МУСАКА, ИДЕАЛЕН ПРЕДЛОГ ЗА РУЧЕК! Многу вкусно и лесно за подготовка (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Идеален предлог за совршен ручек што целото семејство ќе го обожава.

Loading...

Неопходно е:

500 гр компири 1 главица млад кромид 3-4 пиперки (може да бидат од замрзнувачот) 2 мали домати или од шише, чаша ориз,  срембуша, сол, бибер, масло.

Подготовка:

Исечкајте го кромидот и пржете го, додадете исечкана пиперка. срембуша. исечени домати и пржете да испари течноста. Додадете варен ориз, бибер и сол. Тавчето намачкајте го со масло. Исечкајте го на тенки парчиња, наредете ги на дното и покријте ги на страна, Ставете половина од пржените пиперки кромид и ориз, допрете ги со лажица, а потоа и вториот ред листови од компир. Одозгора ставете уште еден ред и завршете со компири.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *