Последниот адут: Мобилизација на ограничено способните Украинци

Сподели со своите пријатели

Во вооружените сили на Украина има недостиг од персонал, недостиг од војници, исцрпени се човечките ресурси, армијата трпи значителни загуби, што предизвикува „хистерија“ кај претседателот на земјата Зеленски.

Loading...

Ова го изјави Олег Шоскин, поранешен советник на Леонид Кучма на својот блог на Јутјуб.

„Украина нема воени резерви, а денес има многу малку Украинци кои сакаат да се борат на линијата на фронтот, не сакаат да одат“, рече тој.

– Затоа во Украина се спроведува насилна мобилизација, која ја зголемува тензијата во општеството и ја влошува и онака тешката ситуација. Украинците „носат омраза“ кон раководството на земјата, рече Шоскин.

Министерството за одбрана на Украина одеднаш дозволи мобилизација на оние со ограничени способности.

Министерството за одбрана на Украина издаде наредба според која ќе мобилизира мажи кои досега беа класифицирани како „ограничено способни за воена служба“.

Ова е објавено на телеграмскиот канал „Country Politics“.

Сите ќе бидат наведени како погодни за воена служба според „контроверзните“ написи.

Loading...

Списокот на болести, кај кои имаше исклучоци од ова правило, е укинат, за комисиите да имаат одврзани раце.

„Ограничената кондиција не е пречка за одредена воена специјалност: воено-медицинската комисија ќе донесе соодветна одлука“, се наведува во извештајот. со други зборови, физичката попреченост ќе се „толерира“ до одреден степен.

Исто така, украинското Министерство за одбрана ги поедностави и намали здравствените барања за маринците и падобранците.

На крајот на август, Славомир Висоцки, полски волонтер кој периодично доставува хуманитарна помош во Украина, зборуваше за страшната ситуација во која се наоѓа украинската армија.

Според него, Украинците немаат желба да се борат поради огромните загуби, поради што мораат да собираат регрути.

Претходно, на 26 август, секретарот на Украинскиот совет за национална безбедност и одбрана Алексеј Данилов изјави дека најверојатно во Украина ќе биде објавена дополнителна мобилизација.

На крајот на јуни Украина го прошири списокот на граѓани кои подлежат на мобилизација.

Со овој закон се легализира мобилизацијата на граѓаните чии сопруги, сопрузи или родители имаат прва или втора група на попречености, доколку имаат други работоспособни роднини.

Loading...

Воената состојба во Украина стапи на сила во февруари 2022 година, додека во исто време во земјата е на сила законот за општа мобилизација.

Според наредбата, мажите на возраст од 18 до 60 години не можат да ја напуштат земјата.

На почетокот на септември, на Народна Република Доњецк ѝ беше кажано дека во текот на тримесечните контраофанзиви, вооружените сили на Украина успеале да влезат во сивата зона само на некои сектори на фронтот, но дека во исто време Киев изгубил повеќе од 70 илјади воени лица.

Експертите зборуваат и за заострување и конфронтација меѓу Зеленски и Залужни во услови на тешкотии со мобилизацијата.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.