Породлжуваат горештините, а од утре и невреме

Сподели со своите пријатели

Периодот на многу топло време продолжува, но од утре во комбинација со невреме, најавуваат денеска од Управата за хидрометеоролошки работи.

Loading...

– Од утре во попладневните часови наместа ќе има појава на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, велат оттаму.

Локално, додаваат, процесите ќе имаат форма на невреме со интензивен пороен дожд, електрични празнења, силен ветер и појава на град.

Краткотрајно постабилно ќе биде во петок.

Во овој период насекаде ќе биде активно жолто ниво на опасност од висока температура.

– Во случај на појава на електрични празнења се препорачува поголема внимателност, да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја, велат од УХМР.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  За наше Куманово: Ќе продолжиме да се бориме за способни и непартиски директори на училиштата

Никола Ивановски