Поранешната претседателка на Воливија осудена на 10 години затвор

Сподели со своите пријатели

Судот во Боливија ја прогласи поранешната претседателка Жанин Ањес за виновна за организирање на пуч, со кој дојде на власт за време на политичката криза во 2019 година, и ја осуди на десет години затвор.

Loading...

Судот ја прогласи Ањес (54), која ја водеше Боливија од 2019 до 2020 година по Ево Моралес, виновна за носење одлуки неуставни и занемарување на нејзините должности.

Обвинителството соопшти дека Агнес, поранешна десничарска сенаторка, ги прекршила нормите кои го гарантираат уставниот и демократскиот поредок по претседателските избори во Боливија во 2019 година, пренесува Ројтерс.

Ањес постојано тврдеше дека е жртва на политичка одмазда, додава Би-Би-Си.

Моралес поднесе оставка и побегна од Боливија откако шефот на кабинетот побара од него да поднесе оставка по протестите поради наводите дека изборите биле наместени.

Судот го осуди и поранешниот воен командант и поранешен началник на полицијата.

Судот соопшти дека Ањес ќе ја отслужи казната во женскиот затвор во Ла Паз.

Ањес беше уапсена во март 2021 година.

Loading...