Поранешен шеф на Мосад: Сè тргна наопаку

Сподели со своите пријатели

Поранешниот шеф на Мосад, една од израелските разузнавачки служби, рече дека безбедносните тактики на Израел „целосно пропаднале“ во саботата.

Loading...

Дени Јатом, поранешен шеф на разузнавачката агенција Мосад и политичар од израелската опозициска Лабуристичка партија, вели дека „се тргна наопаку“ и дека „никој немаше поим“ во саботата кога Хамас го нападна Израел од Газа.

Тој за програмата „Тудеј“ изјави дека вториот слој на одбрана на Израел е недоволен за да ги запре нападите, потсетувајќи како Израел бил фатен на нозе речиси „50 години и ден“ од војната во Јом Кипур, кога коалицијата на арапски држави изврши инвазија.

„Количината на сила беше премала – а тоа главно се должи на неуспехот на разузнавачките служби кои рекоа дека иако бевме сведоци на многу вежби на Хамас, тие немаа намера да го нападнат Израел“, вели Јатом.