Поранешен руски олигарх: Дојде критичниот момент

Сподели со своите пријатели

Кога во петокот ја објави анексијата на украинските региони Луганск, Доњецк и делови од регионите Запорожје и Херсон, рускиот претседател Владимир Путин покажа карактеристичен презир кон вистината.

Loading...

Објавата уследи по лажни референдуми кои ја рефлектираат визијата на Путин за демократија – гласање под закана со оружје и однапред определен исход, пишува за Политико Михаил Ходорковски, дисидент и поранешен руски нафтен тајкун.

Во продолжение неговиот текст:

Критичен момент

Објавен среде лудо бомбастична критика на „сатанскиот“ Запад, ова беше последниот обид на Путин да ја врати иницијативата и да го одвлече вниманието од фактот дека понижувачки ја губи војната.

Најавата за мобилизација на 300.000 војници минатата недела беше најблиску до признавање на поразот. Во овој контекст треба да се набљудуваат и познатите закани за употреба на нуклеарно оружје.

Очигледно дојде критичниот момент.

Путин ги стави сите карти на маса. Не смееме да нè заплашува насилникот кој знае да изгуби.

Наместо тоа, ние мора да ја засилиме нашата поддршка за Украина и да и дадеме се што е потребно за да го победи Путин.

Во исто време, Западот мора да преземе чекори за поддршка и охрабрување на руското население кое не се согласува со злосторствата на Кремљ, за да го забрза својот пораз дома.

Loading...

Како што сега стојат работите, силите на Путин не се во состојба да ја одржат линијата на фронтот без масивно засилување.

Според некои проценки, од почетокот на инвазијата, вкупниот број на загинати и ранети на руска страна би можел да биде од 100.000 до 150.000 – приближно колку војници на почетокот на инвазијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руската индустрија за дронови цел на нови санкции на ЕУ

И руските генерали постојано инсистираа, дури и јавно, дека не можат да ги постигнат целите што им беа дадени без сериозно нумеричко засилување.

Нивниот очај стана јасен кога се појави снимка од пријателот на Путин, Евгениј Пригожин како бара борци за војната во Украина во руските затвори.

Низа проблеми – и воени и политички

И иако новата мобилизација е одговор на барањето на генералот, таа создава цела низа други проблеми – и воени и политички.

Досега, поддршката на руското општество за војната во Украина можеше да се дефинира како „апатично немешање“. Тоа беше прашање со кое требаше да се справи Кремљ што не влијаеше директно на нив. Но, мобилизацијата промени сè, потресувајќи го населението.

Претходно, властите можеа да ја балансираат не целосно доброволната употреба на регрути со дарежлива милостина доколку тие беа ранети или убиени.

За таа цел почнаа со оние од сиромашната руска периферија, но сега ја исцрпија таа залиха на топовско месо.

Loading...

По оваа мобилизација, војната во Украина веќе не е нешто далеку за обичните Руси.

Затоа, стотици илјади руски мажи на воена возраст очајно се обидуваат да ја напуштат земјата. Зошто овие луѓе би сакале да останат и да бидат испратени да се соочат со ужасите на војната – која не служи ништо друго освен опстанок на корумпираниот режим?

Зошто би сакале да станат воени злосторници, трупови или и двете, едноставно за да го заштитат богатството, моќта и гордоста на Путин и неговите гангстерски пријатели?

Покрај тоа, собирањето 300.000 регрути е само првиот чекор. Во моментов, луѓето од сите руски региони и општествени групи добиваат повици за мобилизација и веројатно е дека до почетокот на следната година ќе бидат мобилизирани повеќе од еден милион.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски ракетни напади доведоа до прекин на струја во Украина

Но, заситувањето на првите линии на бојното поле со слабо обучени и уште помалку мотивирани мобилизирани трупи нема да доведе до поголем воен успех. Тоа ќе биде неостварливо, а очекуваните загуби ќе бидат катастрофални.

Ќе зачестат протестите

Способноста на руското општество да толерира десетици и стотици илјади мртви регрути не е дадена.

Како што одминува времето, пасивните форми на протест, како што е избегнувањето на воената служба, ќе стануваат се почести. И како што се зголемуваат загубите и бројот на дезертери, протестот ќе добива сè поагресивни форми.

Има и среднорочни домашни ризици за режимот, како што е појавата на најмалку десетици илјади поединци во Русија кои имаат длабоко, но досега воздржано незадоволство од нивната среќа во животот, сега со оружје и искуство во нивната употреба.

Loading...

Згора на тоа, оваа група нема да се состои само од Руси, туку и вооружени сепаратисти од украинските региони кои Путин сега ги „анектираше“ и им даде државјанство.

Ако, и кога, украинската армија направи одлучувачки пробив на фронтот, нема да може да се спречи оваа вооружена руска орда да се повлече во Руската Федерација и да се движи кон Москва преку соседните региони.

Историскиот преседан од 1917 година може да послужи како шема, кога повлекувањето на војниците од фронтот во Првата светска војна доведе до пад на режимот и преземање на болшевиците.

Сите овие ризици можеби го спречија Путин порано да прогласи мобилизација, но ситуацијата на фронтот сега е надвор од контрола.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Половина од Киевската област во наредните денови ќе биде без струја, вели гувернерот

Мобилизацијата, лажните референдуми и прогласите за анексија се акти на очај и слабост, а Западот мора да избере како да одговори.

Одговор на мобилизација

Еден одговор на мобилизацијата може да биде европските земји да дадат азил на оние кои избегнуваат мобилизација.

Loading...

Украина, исто така, може да обезбеди азил на Русите кои сакаат да се борат на страната на Украина или на друг начин да ги поддржат нејзините воени напори.

Во исто време, сепак, на Украина и треба оружје, а на секоја земја е да го обезбеди ако може. Особено е важно да се зголеми понудата на оружје што може да уништи изолирани командни и логистички центри.

Без разлика, сега не е време Западот да ја ублажи својата решителност во борбата против Путин – време е да ја зајакне својата решителност.

Нема можност за бегство што може да му се понуди; не постои елегантен начин да му дозволите да прогласи победа.

Оние кои туркаат такви „решенија“ не го разбираат Путин – или уште полошо, тие се залагаат за политика на смирување против фашистичкиот диктатор со цел да се обидат да ја намалат месечната сметка за гас.

Loading...

Наместо тоа, убедливо најефективниот начин да се стави крај на енергетската уцена и нуклеарните закани на Путин би било да се уништат неговите сили за инвазија.

Затоа светот сега мора да ги поддржи украинските сили посилно од кога било досега, заклучува Ходорковски за Политико.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.