Поради војната во Украина, оваа земја „профитираше“ како ниедна друга

Сподели со своите пријатели

Грузија, прилично маргинализирана европска земја, пред 15 години доживуваше нешто слично сценарио како она што се случува во Украина, но неодамна дојде до пресврт.

Loading...

Добар или лош? Времето ќе покаже.

Во секој случај, Грузија доживеа бум поради 100.000 Руси кои се населиле таму во последните година и пол, бидејќи тоа се претежно висококвалификувани работници кои се погодени од војна, западни санкции и општи немири во земјата.

Имено, тие дојдоа во оваа земја во два брана, прво веднаш по руската инвазија на Украина, а потоа шест месеци подоцна од тој датум, во пресрет на делумната мобилизација.

Поголемиот дел од Русите кои ја напуштиле својата татковина припаѓаат на побогатите слоеви на општеството и со тоа донеле голема куповна моќ со себе во Грузија.

Како што пишува Wirschaftswoche, а според истражувањето на германскиот економски тим, 84 отсто од Русите кои се преселиле во Грузија се високообразовани, а речиси 60 отсто од нив работат во ИТ секторот.

Нивната просечна месечна плата е околу 2.400 евра. За споредба, Грузијците во просек заработуваат околу 600 евра месечно. Затоа, „напливот“ на Русите имаше многу позитивно влијание врз економијата на Грузија.

Од почетокот на војната во Украина, земјата која се наоѓа на североистокот на Црното Море, забележа економски раст од над 10 проценти.

Loading...

Не само што новодојдените Руси ги трошат своите големи плати во Грузија, туку значителен број од нив ги преселиле и своите компании во оваа земја.

Според извештајот на Транспаренси Интернешнл-Грузија, во 2022 година во Грузија биле регистрирани 15.000 руски компании.

Но, потсетуваме дека Грузијците, граѓаните, не се особено среќни поради доаѓањето на Русите, па кон средината на мај беше организиран протест проследен со паролите: „Не сте добредојдени“ и „Ние сме Европа“.

Другата страна на паричката

Богатите имигранти од Русија не се единствената причина за напредокот на економијата на Грузија.

Таа земја влезе во надворешнотрговска размена со Русија, наместо со европски играчи, иако некои граѓани го следат горенаведениот став.

Така, во Грузија се зголеми извозот на текстил и храна во Русија, како и бројот на реекспортирани автомобили.

Покрај тоа, извозот на грузиско вино во Русија минатата година се зголемил за 23 отсто, во споредба со 2021 година.

Заедно со сето тоа, нивниот туризам цвета. Имено, Грузија е една од ретките земји за која на Русите не им е потребна виза, а треба да се истакне дека минатата година дури 20 отсто од сите туристи во Грузија биле Руси. Тоа е за 4,3 отсто повеќе отколку во 2021 година.

Loading...

Но, тогаш што се случува…

Овој брз економски раст има и своја темна страна, а тоа е зголемената зависност од Русија и Русите.

Експертите велат дека земјата сега ќе доживее економска катастрофа доколку се прекинат трговските и другите врски со Русија.

Сепак, грузиските власти упорно ги негираат теориите дека земјата „има корист“ од војната во Украина.

Сигурно не е на место да се спомене дека во Тбилиси, главниот град на Грузија, поради големиот број дојденци од Русија, наеднаш скокнаа цените на кириите, што е феномен кој е забележан и во Србија.

Сè на сè, грузискиот заменик министер за финансии вели дека повеќе би сакале „туристи од Украина или Белорусија отколку мигранти од Русија“.

Откако руските трупи влегоа во Грузија во 2008 година, населението повеќе се сврте кон Европската унија, но тоа навистина не им помогна.

На само 20 километри од главниот град, руските војници сѐ уште маршираат…

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...