Поради споените веѓи, ја нарекувале горила, а сега гордо ги пушта: „Ги охрабрувам другите да се сакаат себеси“

Сподели со своите пријатели

Британската уметница Синди Акбар (21) отсекогаш имала споени веѓи поради кои долго не можела да го прифати и засака својот изглед.

Loading...

Таа рекла дека повеќе од десет години се борела да ги кубе веѓите секој ден – да изгледа како да има две – и како тинејџерка нејзините соученици ја нарекувале горила, па затоа и било полесно да извади неколку влакна отколку да се истакнува по нив.

Но, по десет години, сфатила, вели таа, дека отстранува дел од својот идентитет со нив, па решила да остави веѓата природно да и расте – и оттогаш, посочува таа, таа е посреќна и посигурна од кога и да било порано.

 

@cydni.akbarI love this trend #fyp #foryou♬ talking to the moon sickmix – Sickickmusic

– Изгледот веќе не ми претставува проблем и јас сум задоволна од себе – изјави Акбар за „Метро“, додавајќи дека со години „ја потиснувала целата своја личност заради неколку влакна“ – и заради туѓото незадоволство, а не своето.

– Знам дека сите ќе речат „добро, тоа се само неколку влакна“, но за мене тие претставуваат нешто многу поголемо, процес во кој се прифатив каков што сум и решив да не се менувам поради никого – објаснува уметницата.

Поради ваквата реализација, таа неодамна отвори профил на ТикТок посветен исклучиво на позитивниот поглед на жените врз сопственото тело и брзо собра неколку десетици илјади следбеници.

Loading...

 

 

Од средно училиште, вели таа, се сеќава на група популарни девојки кои и пришле со прашањето „Зошто го имаш тоа меѓу веѓите?“, А таа само гледала во тишина, надевајќи се дека ќе ја заборават. ..

– Минатата година конечно размислував колку долго другите контролираат што правам јас со сопственото тело – рече уметницата која, како што вели, Фрида Кало е одлична инспирација и се надева дека ќе инспирира некого да го прифати она што другите може да го видат како недостатоци или недостатоци.

 

@cydni.akbarLoved making this video! Something from the drafts as I’m working on my uni work💗

♬ Break it off – 😘🙈☺️

Откако почнала да ја шири својата порака за важноста да се прифати себеси, Акбар исто така ја контактирале многу мајки и девојчиња на возраст од десет – единаесет години кои го имаат истиот „проблем“ и ги инспирирака да престанат да се кријат.

Loading...

– Сакам секој да се чувствува добро во својата кожа! – вели воодушевено.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *