Поради руските ракети во Полска, Макрон планира „дискусија“ на Г20

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон „контактирал со полските власти“ по извештаите за падот на два руски ракети во Полска, членка на НАТО, и „знае за ситуацијата“, изјавија вечерва за АФП од Елисејската палата.

Loading...

Макрон ја „истражува можноста за дискусија утре наутро на ниво на лидери“ за „да ги анализира ризиците“ и „да се спречи ескалација на конфликтот… со оглед на присуството на сите наши главни европски партнери и нашите главни сојузнички партнери во Г20“ на самитот на групата во Индонезија, каде што Емануел Макрон, го додаде француското претседателство.

Државниот секретар Соња Башес пред пратениците во францускиот парламент изјави дека премиерката Елизабет Борн „многу внимателно ја следи ситуацијата во соработка со нашите полски сојузници“ и дека „Полска може да смета на солидарноста на Франција“.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вечерва ја обвини Русија дека истрела проектили кон Полска членка на НАТО, нарекувајќи го наводниот напад, кој се уште не е потврден, „многу значајна ескалација“.

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки веднаш го свика Советот за национална безбедност.

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, вечерва во Брисел изјави дека е „потресен од веста за проектил или друго средство кое убило луѓе на полска територија“.

„Ние стоиме покрај Полска. Во контакт сум со полските власти, членовите на Европскиот совет и другите сојузници“, напиша тој на Твитер.