Понудата на Макрон до Путин наиде на остри критики, но и поддршка од клучните партнери

Сподели со своите пријатели

Властите во Киев, балтичките земји, Полска, Шведска и Финска остро го осудија предлогот на францускиот претседател Емануел Макрон, Западот да ѝ обезбеди безбедносни гаранции на Русија за да се стави крај на војната во Украина.

Loading...

Но, имаше и гласови на поддршка за Макрон меѓу западните сојузници и толкувања дека тоа е резултат и од неговите разговори со американскиот претседател Џозеф Бајден во Вашингтон.

По размената на мислења со Макрон, Бајден стави до знаење дека е „подготвен да разговара со Путин доколку е заинтересиран да стави крај на војната“, иако, како што додаде, тоа сѐ уште не го видел.

Германскиот канцелар Олаф Шолц деновиве разговараше телефонски со Путин и рече дека Европа треба да се врати на „мирниот поредок пред војната“ со Русија и дека „треба да се решат сите заеднички безбедносни прашања“, под услов Путин да ја изрази својата подготвеност да се откаже од војна и закани за соседите.

Макрон за француските медиуми изјави дека „со Бајден разговарал за безбедносната структура за утре“, а шефот на Елисејската палата претходно посочил дека е невозможно да се изгради нов безбедносен поредок во Европа без договор со Русија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шолц: Германија нема да испраќа борбени авиони во Украина

Тој исто така рече дека наскоро има намера да разговара со Путин, како и дека „Западот ќе мора да најде одговор на барањето на Москва за безбедносна гаранција и загриженоста на Кремљ во врска со проширувањето на НАТО на исток и заканата за Русија“ ако Москва се согласи да ја прекине војната и преговара за мировно решение.

Префрлете го фокусот од хистерични фантазии на пореални исходи

Лидерите на властите во Киев беа најстроги во осудата на предлогот на Макрон и нагласија дека тоа ќе биде можно само кога одговорните во Русија ќе бидат осудени за злосторства во војната, која мора да заврши со победа на Украина.

Шефот на шведската дипломатија, Тобијас Билстром, изјави дека „Русија мора да биде поразена на бојното поле“, а чешкиот весник „Еко 24“, меѓу другото, истакна дека „безбедносните гаранции како што ги гледа Кремљ ќе значат дека Украина никогаш нема да биде дел од западните структури со веројатно прифаќање на припојување на нејзините територии“ кон Русија.

Loading...

Шефот на француската држава, сепак, изјави дека прашањето за „стравот на Русија дека НАТО ќе дојде на прагот на Русија и дека распоредувањето на оружјето на НАТО ќе ја загрози Русија мора да биде дел од мировните преговори… но мора да утврдиме и како ќе ги заштитиме нашите сојузници“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Новиот претседател на Чешка разговараше со Зеленски

Макрон и Бајден се „најдоа“, а слично размислува и Шолц

Поголемиот дел од германските медиуми се крајно резервирани кон мировните преговори кои би ја изоставиле одговорноста на Русија за војната, иако угледниот берлински портал „Евроинтелигенс“ го поставува прашањето „дали можеме да ги игнорираме безбедносните интереси на Русија“ и заклучува дека „мировниот договор мора да содржи безбедносни гаранции за Москва, како и санкции“.

„Но“, додава тој, „се разбира, тоа мора да вклучува и безбедносни гаранции за Украина и сите други на руските граници“.

„Предлогот на Макрон е важен бидејќи со сè похистеричната јавност и фантазиите за промена на рускиот режим и судовите за воени злосторства, тој го префрла фокусот на многу пореални исходи“, вели Волфганг Муншау, аналитичар на порталот.

„Мировните договори“, забележува тој, „не се извлечени од вакуум, туку се одраз на вистинската воена ситуација и несомнено ќе го одразуваат фактот дека Русија нема да победи во оваа војна… и дека нема да одговара на Западот очекувања, а не многу.“ што сака Русија“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Столтенберг ја повика Јужна Кореја да ја зголеми воената поддршка за Украина

Германскиот аналитичар смета дека е забележливо што Макрон го изнесе својот предлог по разговорот со Бајден и заклучува дека „таму се сретнале, а познато е и дека така размислува и канцеларот Шолц“.

Пентагон вели: Ниту една страна не може да ја победи другата до крај

Од другата страна на Атлантикот веќе се слушнаа многу авторитативни мислења дека е потребно да се размислува за мировни преговори за да се запре украинската војна, а со тоа и началникот на Генералштабот на Армијата на САД, генерал Марк Мили, изјави дека ниту Украинците и Русите „може да ја победат другата страна до крај“, а војната се заканува да прерасне во долг рововски конфликт со огромни жртви како Првата светска војна.

Иако неговото мислење не е многу почитувано во Америка, мислењето на поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер дека „тајната за стабилизирање на односите со ривалските сили лежи во тоа што сите се чувствуваат безбедно, дека не се загрозени од ривалите, а во последниве години. напротив, САД не успеаја да ги смират своите противници, особено Русите“.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.