Помпео во посета на Хрватска

Сподели со своите пријатели

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео доаѓа во Дубровник како највисок официјален претставник на американската администрација во посета на Хрватска, откако Доналд Трамп е во Белата куќа.

Loading...

Се очекува да соопшти дека по 30 години на хрватските граѓани повеќе нема да им требаат визи за влез во САД.

Како што е најавено, Помпео во Дубровник ќе разговара со премиерот и министер за надворешни работи, Андреј Пленковиќ и Гордан Грлиќ Радман, а во разговорите ќе учествува и министерот за одбрана Марио Баношиќ.

Тој е највисок функционер на американската администрација што дошол во Хрватска откако Трамп победи на претседателските избори во 2016 година.

Мандатот на оваа администрација е при крај, а изборите на кои сегашниот претседател ќе бара „уште четири години“ против поранешниот потпретседател Џо Бајден ќе се одржат на 3 ноември. Откако прашањето за визи за хрватските граѓани кои влегуваат во САД не е решено три децении, Помпео може да објави во Дубровник дека Хрватска го исполнила условот за нивно укинување, помалку од три проценти од одбиените апликации.

Покрај Хрватска, единствените членки на ЕУ чии граѓани мора да имаат виза за САД се Романија, Бугарија и Кипар. Полска минатата година беше исклучена од тој режим.

– Мислам дека можеме да очекуваме позитивна одлука во наредните месеци, изјави вчера хрватскиот министер за надворешни работи Гордан Грлиќ Радман за ХРТ.

Хрватското раководство треба да разговара и за набавка на борбени авиони со Помпео, откако минатата година не успеа купувањето на користен израелски Ф-16 Барак, бидејќи Вашингтон не ја одобри нивната продажба на Хрватска на Израел.

Loading...

Хрватска купува 12 борбени авиони и доби четири понуди.


Leave a Reply