ПОЛСКА РЕШАВА ЗАСТРАШУВАЧКИ СЛУЧАЈ: Момчиња заминале на работа во Мексико, наместо тоа им ги извадиле органите!

Сподели со своите пријатели

Многу луѓе решаваат да работат или да заминат во странство, каде што освен што можат да заработат пари, можат да учат и странски јазици, а во исто време да патуваат и да го истражуваат светот. Сепак, случајот со млади момчиња од Полска е застрашувачки. На момчињата им биле извадени органите, наместо да им понуди работа.

Loading...

Според порталот iDnes.cz, двајцата 20-годишници требало да летаат во Мексико, каде имале однапред договорена работа. Сепак, ова не било извршено затоа што им биле отстранети бубрезите.

Сè уште не е јасно кој бил вмешан во злосторството и дали третиот Полјак кој се вратил во својата татковина е поврзан со тоа. Сепак, се вели дека момчињата покрај бубрезите можеби изгубиле и други органи. Еден човек бил хоспитализиран во кома, друг ја загубил борбата за живот.

„Полскиот конзулат знае за случајот. Станува збор за тројца полски државјани. Полската амбасада веднаш презеде мерки по приемот на информацијата. „Полскиот конзул е во постојан контакт со семејствата на жртвите, работодавачот и локалното обвинителство, кое ги испитува околностите на случајот“, објави полското Министерство за надворешни работи, пренесува iDnes.cz, одбивајќи да открие понатаму детали.

Збигњев Зиобро, полскиот министер за правда и државен обвинител, му наредил на Јавното обвинителство во Краков да се занимава со случајот.

Според веб-страницата „Републик Ворлд“, мексиканските власти испитуваат и смрт на еден човек и хоспитализација на друг човек, додека се сомнева дека биле нападнати на мексиканско тло.

Во исто време, Мексико веќе долго време се бори против неконтролирани злосторства во областа на нелегално отстранување и трговија со човечки органи.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *