Полска побара од ЕУ да ја ограничи работата на украинските камионџии

Сподели со своите пријатели

Полскиот премиер побара повторно воведување на европскиот систем за дозволи за да се регулира работата на украинските превозници на камиони кои земаат работа од полските и создаваат задржувања на полските граници, поради што полските камионџии протестираат блокирајќи ги граничните премини.

Loading...

„Европскиот систем работеше добро до пролетта 2022 година, а потоа беше сменет од Европската комисија и денес превозниците ја блокираат границата“, изјави премиерот Матеуш Моравјецки за новинарите во понеделникот.

По почетокот на руската инвазија во февруари 2022 година, ЕУ, за да го поддржи Киев, го суспендираше претходниот систем според кој се издаваа ограничен број лиценци на украинските транспортери, а полските камионџии тврдат дека поради тоа им се намалени приходите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кина е подготвена да соработува со ЕУ за одржување на слободната трговија

Повторното воведување дозволи е главното барање на полските камионџии кои од почетокот на ноември ги блокираа главните премини меѓу Полска и Украина, осудувајќи ја „нелојалната конкуренција“ од нивните украински колеги.

Блокадата на полските камионџии создаде бескрајни линии возила во двата правци на границата и е голем економски проблем за Украина, која во голема мера се потпира на патниот сообраќај за својот увоз и извоз.

Во понеделникот, Полска и Украина се договорија да ги намалат редиците на граничните премини, така што полските камионџии барем ќе дозволат празните украински камиони да се вратат во Украина, што започна.

Полските камионџии „ја покажаа волјата за договор“ со тоа што се согласија да ги пуштат украинските камиони во спротивна насока, но и тогаш само празни, без товар.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украинското обвинителство призна дека на Мајдан немало руски снајперисти

Полскиот министер за надворешни работи Симон Синковски вел Сек политички ја поздрави одлуката со која се овозможува барем празни украински камиони да ги напуштат граничните премини и патиштата што водат до нив, со што се скратуваат редиците, но рече дека секако нема реши проблемот со транспортот на карго.

Loading...