Полска одржува најголема воена парада од Студената војна

Сподели со своите пријатели

Најголемата полска воена парада од Студената војна се одржува во вторник во Варшава, додека земјата-членка на НАТО ја покажува својата воена моќ во она што владата се надева дека ќе биде порака до Москва и гласачите пред изборите во октомври.

Loading...

Руската инвазија на Украина го направи зајакнувањето на вооружените сили приоритет за полските владејачки националисти Право и Правда (ПиС), а со изборната кампања во полн ек, прикажувањето на огромна воена моќ дава можност за подобрување на нејзиниот безбедносен статус.

– Оваа парада ќе се разликува од претходните; ќе можеме да видиме како напредува процесот на модернизација на опремата на полската армија – изјави во неделата министерот за одбрана Мариуш Блашчак.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Почнува Нобеловата недела: Еве кога ќе бидат доделени престижните награди!

На парадата за Денот на вооружените сили, која се одржува на 103-годишнината од победата на Полска над Советскиот Сојуз во битката кај Варшава, 2.000 војници од Полска и други земји на НАТО ќе продефилираат низ главниот град со бројна опрема и механизација, придружувани од 92 авиони.

Опремата на изложбата ќе вклучува тенкови М1А1 Абрамс купени од САД, јужнокорејски тенкови К2 и самоодни хаубици К9, како и ракетни фрлачи HIMARS и системи за противвоздушна одбрана Патриот.

Ќе учествуваат и пешадиски борбени возила Борсук од полско производство и оклопни транспортери Росомак.

PiS, кој е на власт од 2015 година, тврди дека парадата ќе покаже како ја обновува војската по долгогодишно недоволно инвестирање во претходната администрација.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Научниците кои развија вакцина против ковид добија Нобелова награда

Партијата вети дека ќе ја удвои големината на армијата оваа година и ќе инвестира околу четири отсто од бруто домашниот производ (БДП) во армијата.

Loading...

Пратениците од опозицијата сепак тврдат дека власта ја користи армијата за своја политичка промоција.

PiS и понатаму е најголемата партија во повеќето анкети, но нејзиното водство е мало и тешко дека ќе освои мнозинство, пренесува Ројтерс.