Полска им се придружи на балтичките земји во ограничувањето на влезот на руските граѓани

Сподели со своите пријатели

Полска им се придружи на балтичките земји во ограничувањето на приемот на руски државјани на нејзина територија, објави владата, во најновиот чекор за санкционирање на Москва за нејзината инвазија на Украина.

Loading...

Литванија, Летонија и Естонија оваа недела се договорија да го ограничат влезот на руски државјани од Русија и Белорусија во нивните земји.

„Неприфатливо е граѓаните на агресорска држава да можат слободно да патуваат во ЕУ“

„Неприфатливо е, додека луѓето во Украина се измачуваат и убиваат, граѓаните на агресорската држава да можат слободно да патуваат во рамките на ЕУ“, се вели во соопштението на полската влада, додавајќи дека новите мерки треба да стапат на сила до 19 септември.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Казахстан ја одби Русија да го протера украинскиот амбасадор

Русија ги опиша своите акции во Украина како „специјална воена операција“ и ги отфрли обвинувањата дека нејзините сили се одговорни за кршење на човековите права за време на конфликтот.

„Мерките се усвоени врз основа на заедничкиот принцип за заштита на јавниот ред и внатрешната безбедност, како и севкупната безбедност на Шенген зоната“, посочува полската влада.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА. 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Петрушев: Инцидентот на гасоводот наликува на претходни акции на ЦИА