Полициска акција во Ваксинце – на мета криумчарење со мигранти

Сподели со своите пријатели

Во селото Ваксинце, општина Липково, од рано изутрина, во тек е полициска акција за приведување и спречување на криумчарење мигранти.

Loading...

Засега нема официјални информации од МВР за тоа колку и дали има приведени осомничени лица.

Во истото село, според досието на МВР, живее и Адем Алили викан »ТУЧИ« кој се бара по наредба на Основен суд Куманово од 30.05.2001 година година за кривично дело по член 123 (убиство) од КЗ на РМ, како и лицето познато како Али Баба, кој наводно се занимава со криумчарење мигранти од Блискиот Исток.

Неофицијално, во селото во текот на акцијата немало вооружен отпор.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.