Покренато обвинение против поранешниот премиер на Пакистан

Сподели со своите пријатели

Пакистанскиот суд денеска одлучи да покрене обвинение против поранешниот премиер Имран Кан за непочитување на судот, објавија локалните медиуми.

Loading...

Доколку биде прогласен за виновен, Кан би можел да биде „избркан“ од политиката, објави Ројтерс.

Кан беше обвинет дека му се заканувал на судијата кој донел пресуда против еден од неговите блиски соработници за предавство.

„Нема да ве поштедиме“, рече Кан за време на јавен митинг минатиот месец, именувајќи жена судија која негираше кауција за неговиот сведок.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иран: Тајно погребана тинејџерка убиена за време на протести

Четири локални телевизиски станици по денешното сослушување објавија дека Кан може да биде обвинет за две недели.

Судиите денеска неколку пати ги предупредија адвокатите на Кан, велејќи дека нивниот клиент не ја разбира чувствителноста на ова прашање.