Погледнете го небото над Мароко неколку минути пред земјотресот. Ова веќе се случи во Турција

Сподели со своите пријатели

Безбедносните камери инсталирани на куќа во југозападниот марокански град Агадир снимија блесок сина светлина што се појави на небото три минути пред разорниот земјотрес од 6,8 степени според Рихтеровата скала што ги погоди селата во планините 72 километри јужно од главниот град на земјата, Маракеш.

Loading...

Земјотресот во Мароко досега однесе повеќе од 2.800 животи, а повредени се 2.500 луѓе.

Слични блесоци беа забележани на небото над Турција кога таа земја и Сирија беа погодени од земјотрес со јачина од 7,8 степени по Рихтер на почетокот на февруари оваа година, во кој загинаа нешто помалку од 60 илјади луѓе.

За блицовите снимени од безбедносната камера во Агадир се пишува веќе илјада години, пишува The Jerusalem Post.

Постојат теории дека блесоците се еден вид реакција на тектонски притисок, сеизмичка активност или вулкански ерупции.

Тие не се појавуваат секогаш, а најчесто се појавуваат во близина на епицентарот на земјотресот и околу моментот кога ќе се случи земјотресот.

Најчесто може да се видат каде тектонскиот притисок е најголем.

Блесоките првпат се забележани во 1965 година во Јапонија, а забележани се во 2008, 2009 и 2017 година при земјотреси во Кина, Италија и Мексико, пренесува Јутарњи лист.

Loading...