Подољак за испорака на тенковите: Размислете побрзо, секое одложување на помошта е смрт на Украинците

Сподели со своите пријатели

Советникот на украинскиот претседател Михаил Подољак денеска ги повика сојузниците на Киев побрзо да размислат за воена поддршка за Киев, еден ден откако не успеаја да се договорат за испраќање борбени тенкови што ги сака Украина, пренесува Ројтерс.

Loading...

– Како и да е, ќе и помогнете на Украина со потребното оружје и ќе разберете дека нема друга опција за завршување на војната освен поразот на Русија. Но, денешната неодлучност значи дека се повеќе наши луѓе гинат. Секој ден доцнење е смрт за Украинците. Размислете побрзо, напиша Подољак на Твитер.

Сојузниците на Украина оваа недела ветија стотици милиони долари нова воена помош, но не можеа да се договорат на конференцијата во воздухопловната база Рамштајн во петокот да ги испратат тенковите Леопард 2 од германско производство, кои Киев ги бара долго време. до британската агенција.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Агресијата против Украина предизвика најголемо движење на бегалци од Втората светска војна

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.